Dušan Barlík – In memoriam

 Zemřel 12. 11. 2020. Čest jeho památce.

 ● Vydavatel a šéfredaktor slovenského mesíčníku Chovateľ (1991 – 2019).

● Od 1. 1. 2020 provozuje zpravodajský portál CHOVATEĽ online www.casopischovatel.sk, internetové  médium pro chovatele, přímý pokračovatel tištěného média CHOVATEĽ.

● Autor publikací Slovenský čuvač, Chováme psy, Plemenná kniha slovenských čuvačov,  článků a reportáží o chově hrabavé a vodní drůbeže, králíků, holubů, exotického ptactva a psů.

● Chovatel exotického ptactva, králíků, holubů a drůbeže.

● Člen a funkcionář Slovenského zväzu chovateľov (SZCH).

● Předseda odborné  komisie pro králičí hop SZCH.

● Držitel nejvyšších ocenení SZCH – Zlatá plaketa za zásluhy o rozvoj slovenského chovatelství a Záznam v Knihe cti SZCH.

● Medzinárodní rozhodčí pro posuzování exteriéru psů.

● Slovenská kynologická jednota (SKJ) – Zlatá medaila za rozvoj slovenské kynologie, mimořádné ocenění při příležitosti 20. výročí založenia SKJ, Stříbrná medaile SKJ za rozhodcovskú činnosť, udělená (2018) při příležitosti 25. výročí založení SKJ.

Související články

Koncem osmdesátých let a v devadesátých letech minulého století začaly u nás vznikat malé faremní chovy holubů, ale i větší s 1 000 chovnými páry za účelem produkce jatečných holoubků.

Chovu holubů se v současnosti věnují většinou chovatelé organizovaní ve Českém či Slovenském svazu chovatelů. Chovatelský cíl organizovaných holubářů je natolik různý, nakolik různá jsou holubí plemena. Stejně tak se odlišují způsoby chovu, ustájení, ošetřování, krmení, u některých tréning a soutěže, u vybraných užitek v podobě masa.

V dnešní době se lidé, kteří mají alespoň minimální možnosti, rozhodují přispět ke své zdravější výživě vlastní produkcí rostlinných, ale i živočišných potravin. Z těch živočišných se nejčastěji jedná o vejce z vlastní produkce. Tady vyvstává otázka: Jak na to?

Plemeno bylo vyšlechtěno v hrabství Sussex rozprostírajícím se na jižním pobřeží Anglie. Stávající rozšíření je celosvětové, u nás se nejčastěji chová bílá s černou kolumbijskou kresbou

Bažant tmavý Lonchura leucomelana žije na území od západního Himaláje až po severní Malajsii. Na tomto rozsáhlém území vytváří devět poddruhů. Nejznámější je bažant nepálsky Lophura leucomelana leucomelana, o kterém bude řeč v tomto příspěvku. Další poddruhy jsou (některé nemají české názvy) L. l. crawfurdi, dále bažant bělochocholatý (Hamiltonův) L. l. hamiltoni, bažant (Lathamův) L.…

Připravili jsme přehled několika dalších druhů. V textu najdete kachnu mulard, kachnu brojlerovou pekingskou či kachnu pižmovou.

Chovatele kachen můžeme rozdělit na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok třídenní kachňata a odchovává je do jateční zralosti. Druhý typ se chovu kachen věnuje odborně, nejenom na produkci masa, ale i pro krásu, jíž některá plemena vynikají a věnuje se jejich zušlechťování podle standardu.

Chová se odedávna v kraji Landais v jižní Francii. Jedná se o statnou, středně těžkou, rychle rostoucí husu klidného temperamentu, tvrdé konstituce, s kompaktním, pevně stavěným tělem neseným mírně zešikma nahoru, která je vhodná k výkrmu pro tučná játra. Chová se v šedohnědém (divokém) a bílém zbarvení.

Z hlediska zoologické taxonomie se krůty zařazují do třídy ptáky (Aves), řádu hrabaví (Galliformes), čeledi bažantovití (Phasianidae), rodu krocani (Meleagris).

Kachna pižmová je natolik známá, že opisu jejího vnějšího vzhledu není potřeba věnovat moc prostoru. Má u nás i lidové názvy, například čínská nebo japonská kachna. Tyto vžité názvy jsou zajímavé, protože ani jedna z uvedených zemí není vlastí původní divoké pižmovky. V současnosti se kromě nejběžnějšího černého divokého, černě-bílého a bílého zbarvení chovají i…

Aktualita

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.

9. ledna 2023
Číst