MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
- Odborný asistent na Ústavu zootechniky a zoohygieny, Fakulta veterinární hygieny a ekologie, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
- Chovatel a posuzovatel králíků v Českém svazu chovatelů
- Mezinárodní posuzovatel králíků
- Autor rozsáhlé publikační činnosti o králících
- Popularizace zájmového chovu králíků v ČR i zahraničí
- Dlouhodobě se věnuje výchovně-vzdělávacím aktivitám s mladými chovateli
- Předseda Standardové komise sekce chovatelů králíků
Související články
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Určení pohlaví patří u králíků k rutinním chovatelským postupům, které by měl každý jejich chovatel dokonale ovládat. Zatímco u mláďat může správné rozpoznání pohlaví zprvu u začátečníků činit obtíže, u dospělých králíků je to již jednoduché.
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Základní chovatelská výbava a zařízení jsou nutností pro úspěšný chov králíků jakékoliv kategorie. Konkrétní potřeby odpovídají účelů chovu, např. pro výstavy, pro masnou produkci, pet chovy apod. Chovatelské potřeby lze rozdělit na ty se vztahem k ustájení králíků a na ty se vztahem k technologii jejich krmení. Mezi nejběžnější potřeby náleží níže uvedené. Spektrum je…
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Zdravotní stav je zcela zásadním ukazatelem, který primárně ovlivňuje další (reprodukční, produkční, výstavní, sportovní) ukazatele u králíků. Prvotní snahou každého chovatele by vždy mělo být udržení dobrého zdravotního stavu, ať se jedná o chov na produkci masa či jen chov zájmový – pro výstavnické a soutěžní účely. K tomu by měla směřovat veškerá péče o…
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Přestože se u králíka může vyskytnout jen několik málo onemocnění (v porovnání se psy a kočkami), samozřejmostí je snaha o udržení dobrého zdravotního stavu. Nakažlivé jsou ty nemoci, které jsou vyvolány choroboplodnými zárodky (viry, bakterie, paraziti, plísně) a šíří se mezi zvířaty.
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Řád zajícovci (někdy překládáno poněkud nešťastně jako zajíci), odborně Lagomorpha, jsou taxonomickou skupinou malých savců. Jedná se výhradně o druhy býložravé a v dnešní době vesměs kosmopolitní. Výše zmíněný řád zahrnuje dvě čeledi – zajícovité (Leporidae) a pišťuchovité (Ochotonidae). Zatímco pišťuchy se řadí k vzácným a ohroženým druhům, vybraní zástupci druhé čeledi byli zčásti či…
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Králíci představují oblíbená zájmová zvířata. Aktuální situace v ČR je taková, že králíci jsou třetím nejoblíbenějším druhem společenských zvířat, hned za psy a kočkami. Ze současného širokého genofondu domácích králíků se pro účely zájmového (pet) chovu chovají zejména zakrslí králíci. Chov zakrslých králíků vyžaduje určité odlišnosti ve srovnání s produkčním chovem králíků, které je nezbytné…
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Častým tématem, a vlastně i standardním požadavkem začínajících chovatelů pet králíků, je vhodnost a schopnost ochočení nového králičího společníka. Vlohy pro „přítulnost“ jsou částečně vrozené a zčásti ovlivněné vnějším prostředím. Při ochočování králíka je nutné postupovat podle doporučených pokynů, neboť fáze socializace v raném věku má značný vliv na chování králíka v dospělosti.
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Každé domácí zvíře vyžaduje péči, která odpovídá jejich nárokům. Jedná se o komplex pravidelně se opakujících praktik a chovatelské péče. Správnou péčí z hlediska ustájení, krmení a napájení a zacházením lze předejít značné části onemocnění, neboť je zabezpečen dobrý zdravotní stav králíka. Za nejpodstatnější techniky v chovu králíků lze označit následující.
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Králík patří ke společenským zvířatům se střední dobou života. Tento aspekt je nutné brát v potaz při pořizování králíčka jakožto pet zvířete.
Zveřejnil: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.
Chovaný genofond domácích králíků je v ČR zastoupen čistokrevnými plemeny králíků a jejich kříženci. Jejich rozšíření je závislé na směru chovu. Aktuálně je tuzemský chov králíků rozdělen do 5 základních směrů – tradiční (neorganizované) drobnochovy, organizované drobnochovy, faremní chovy, laboratorní chovy a tzv. klasické „pet“ chovy.