Chov prasat
Prasata doprovázejí člověka již hodně dávno. Podle některých zdrojů se začala chovat především pro maso již v devátém tisíciletí před naším letopočtem, kdy byla domestikována. Z volného chovu se prasata postupně přesunula do uzavřených stájí. Jak probíhá chovatelská rutina v chovu prasat?
Odchov selat
Chovatelé produkující zástavová selata mají prasnice ve stáji na slamnaté podestýlce, přičemž někteří využívají plemeníka v přirozené plemenitbě, jiní standardní metodu pro řízenou reprodukci – inseminaci.
Cílem je dobrá porodní hmotnost a vyrovnanost selat, což lze ovlivnit jak výběrem genetiky, tak výživářskými opatřeními v době březosti. Základem je, aby plemenice před porodem byly v optimální kondici, respektive měly optimální tukové krytí.
Porod, k němuž dochází v průměru za 115 dnů, je pro prasnici i selata v mnoha ohledech kritickým obdobím. To platí zejména pro moderní genotypy prasnic, u nichž se díky většímu počtu selat ve vrhu protahuje doba porodu. Přidušení naposledy narozeným selatům přivodí lehkou mozkovou dysfunkci, která snižuje jejich reflexy, což je i častou příčinou toho, že se nedostanou včas k prasnici, aby se napila mleziva.
Užitkovost prasnic
Zatímco ve špičkových evropských chovech se dosahuje užitkovosti prasnic odpovídající čtyřiceti selatům za rok (16,8 selete na vrh), u plemenic výše zmiňovaného přeštického plemene se plemenářská práce ubírá jinou cestou.
Podle aktuální metodiky zpracované Svazem chovatelů prasat se k plemenitbě využívají jedinci s průměrným vyjádřením vlastností, přičemž pozornost se zaměřuje na typ, konstituci, zevnějšek, odolnost vůči stresu a dlouhověkost. Dobré reprodukční vlastnosti patří k charakteristickým znakům přeštického černostrakatého plemene a jsou vyjádřeny 10,5 dochovanými selaty ve vrhu (v 21 dnech věku).
Péče o selata
K zamezení ztrát novorozených selat se osvědčuje asistence u porodů, případně se do porodního kotce umístí na noc do zóny primárního zdroje tepla ještě druhá infralampa. Kromě sucha a tepla novorozené sele potřebuje dostatečně se včas napít mleziva. Odebraným selatům se ošetří pupeční pahýly, brousí se špičáky a do tří až pěti dnů se jim podá železo. Do dvou týdnů se kanečci kastrují standardní metodou.
Odstavení selat
Pod prasnicí selata zůstanou asi třicet dnů, přičemž od dvou týdnů mají k dispozici kompletní krmnou směs. K vodě mají samozřejmě přístup již od prvního dne po narození. Odstavená selata o hmotnosti mezi sedmi až osmi kilogramy se přemísťují do společných kotců, kde jsou na adlibitní dávce krmné směsi a vody. V šedesáti dnech věku dosahují hmotnosti okolo 25 kg a jsou připravena k prodeji jako zástavová, respektive k výkrmu. Do porážkové hmotnosti okolo 120 až 130 kg se prasata běžně vykrmují šest měsíců.
Pokud jde o přeštická prasata, vyšší růstová schopnost je s ohledem na kvalitu a vyzrání masa na škodu. Při špatném krmení přeštík nabírá sádlo již v hmotnosti od sedmdesáti, osmdesáti kilogramů, ale kotletu má malou. Ideální doba výkrmu je asi osm měsíců kdy je maso jatečných zvířat již vyzrálé, což se projeví na řezu kotlety mramorovanou kresbou, kterou vytváří intramuskulární tuk.
Ustájení prasat
Od nejmladších kategorií jsou prasata ustájena na slamnaté podestýlce. Denním přistýláním se zajistí jednak to, že jsou zvířata čistá, jednak je zabaví a nemusí se řešit okousané ocásky či uši. Protože prasata sláms kliu i žerou, podestýlají se kvalitní ječnou slámou, která jim chutná.
O tom, že prasata jsou sociální zvířata uzpůsobená životu v malých skupinách, není třeba se dlouho rozepisovat. Právě na přirozeném chování je postaven chov prasat ve velikostně ustálených skupinách tvořených pěti až sedmi prasnicemi se selaty a kancem.
Do společného ustájení prasat v rodinkách se převádějí prasnice se selaty z poroden šest týdnů po porodu. Plemenný kanec prasnice stimuluje a ty se rozříjí, i když ještě kojí. Selata se odstavují ve třech měsících věku, kdy již přijímají tuhé krmení. Výhodou podstatně delšího sociálního kontaktu s matkou je chov prakticky bez stresu.
Související články
24. srpna 2021
V prosinci roku 2020 bylo v tuzemsku třiapadesát chovů prasat v režimu ekologického zemědělství. Na většině z nich chovají přeštická černostrakatá prasata, která jsou od roku 1992 zařazena mezi genetické zdroje. Podobně odolným a nenáročným plemenem jsou i maďarská kadeřavá prasata, jejichž obliba roste také u našich chovatelů.
25. května 2021
V České republice chovatelé pracují s otcovskými plemeny (v současné době reprezentované zejména bílým otcovským, durokem a pietrainem), včetně jejich syntetických linií (SL 34, SL 38, SL 48, případně SL 68), a s mateřskými plemeny prasat.
18. května 2021
V komerčních chovech prasat se využívají jak plemena, která vynikají reprodukčními parametry a mateřskými vlastnostmi, tak i plemena, která svému potomstvu předávají dobré růstové schopnosti, odolnost a dobrou kvalitu masa. V rámci hybridizačního programu Svazu chovatelů prasat, z.s., tak chovatelé pracují s mateřskými plemeny (v zastoupení české bílé ušlechtilé a česká landrase), a otcovskými plemeny.
19. června 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
K dosažení dobrého zdravotního stavu prasat je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva. Jejich výběr je limitován nejen možnostmi chovatele, ale i zvolenou alternativou hospodaření. Například v pravidlech ekologického zemědělství se vedle pestré skladby krmné dávky klade důraz na to, aby se zkrmovala v bio režimu vypěstovaná krmiva.
11. května 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Z volného chovu se prasata postupně přesunula do uzavřených stájí, které se v komerčních chovech vyvinuly v sofistikované ustájovací kapacity využívající technologie nejen pro automatizované systémy krmení a napájení, ale i pro řízení stájového prostředí. V souvislosti s poptávkou po zdravých produktech od šťastných zvířat se však v Evropě již delší dobu prosazují trendy ekologického…
Související produkty
PIG UNI 15
Sypký univerzální koncentrát pro výkrm prasat, který se míchá s obilím dle fáze výkrmu v poměru 11 – 16 %. Je zárukou vysokých přírůstků.
KPK Vital
Profesionální kompletní krmná směs pro kojící prasnice. Svým složením podporuje tvorbu mléka v potřebné kvalitě a množství.
KPB Vital
Granulované kompletní krmivo pro jalové a březí prasnice zajišťující veškeré potřebné živiny. Granule 3,2 mm.
A3 MAXI
Kompletní krmná směs pro výkrm prasat nad 60 kg. Svým složením podporuje rychlý růst při nízké spotřebě krmiva během závěrečné fáze výkrmu. Granule 3,2 mm.
A2 MIDI
Kvalitní granule pro výkrm prasat od 35 do 60 kg. Vyváženost potřebných živin je základem pro výborný zdravotní stav, rychlý růst a vysokou zmasilost.
A1 MINI
Granulovaná krmná směs pro první fázi výkrmu prasat, tedy od 15 do 35 kg živé hmotnosti. Obsažené živiny podporují výborný zdravotní stav, rychlý růst a vysokou zmasilost Vašich prasat.
A1 START
Profesionální krmivo určené pro odstavená selata od 12 kg ž. hm. do 12. týdne věku. Ideálně nastartuje růst selat. Na toto krmivo se navazuje výkrmovou směsí A1 Mini nebo koncentrátem Pig UNI 15.
WEANING PELLETS
Prestarter pro selata od 10. dne věku do 14. dne po odstavu od prasnice. Struktura 2 mm granulí zajišťuje bezproblémový příjem a překonání odstavového období. Obsahuje mimo jiné syrovátku a rybí moučku, čímž zajišťuje rychlý růst selat.