Hobby plemena ovcí
Cápové ovce svým vzezřením připomínají antilopu s vlnou. Rohy jsou výjimečné také u ovcí plemene jakob. A vůbec nejmenším u nás chovaným plemenem je ouessantská ovce.
Cápová ovce
Hortobágyská racka, maďarská cápovice či uherská cápová ovce – to jsou synonyma pro původní maďarské plemeno ovcí, které svým vzezřením připomíná antilopu s vlnou.U nás se chová zejména v zoologických zahradách, pomalu však nachází obdivovatele i mezi zájmovými chovateli.
Jedná se o primitivní hrubovlnné nenáročné a konstitučně pevné plemeno ovcí s trojstrannou užitkovostí. V zemi původu popisují dvě variety, a to racku bílou a racku tmavou – černou, která je vzácnější. Je malého tělesného rámce s hmotností bahnic v rozmezí od 45 do 55 kg a beranů do 75 kg. Má smíšenou splývavou bílou, respektive kávově zlatavě, nebo černě zbarvenou vlnu. Plemenným znakem racek jsou zejména dlouhé, vztyčené šroubovité rohy, které u původního typu rostou zhruba pod úhlem 45° a zdobí hlavu obojího pohlaví. Zatímco beranům mohou výjimečně dorůstat až do metrové délky, u bahnic jsou asi poloviční.
Jakob
Rohy jsou výjimečné také u ovcí plemene jakob, které pocházejí zřejmě z dnešní Sýrie, kde se údajně chovaly už před třemi tisíci roky. Zmínka je o nich dokonce i v Bibli (Genesis 30, 31), kde se popisuje, že tyto ovce dostal Jákob od svého tchána v době, kdy pro něho pracoval. V jiné historické souvislosti se na jejich adresu zase uvádí, že byly vyplaveny na břeh z vraků lodí v průběhu invaze španělské armády za vlády Alžběty I.
V každém případě se kvůli vícečetným rohům exoticky vyhlížející ovce jacob chovají už po několik staletí na farmách v Anglii, kam se dovezly z oblasti Blízkého východu přes severní Afriku, Sicílii a Španělsko. A považují se za anglické plemeno.
Předností uvedeného plemene je velmi dobrá užitkovost, zdravotní odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, ale i chutné libové maso. Do České republiky se poprvé dovezly v roce 1997 z Nizozemska.
Oussantská ovce
Vůbec nejmenším u nás chovaným plemenem je ouessantská ovce, která pochází z ostrova Ouessant u pobřeží Bretaňského poloostrova. Jedná se o nenáročné plemeno ovcí s hmotností beranů v rozmezí od 15 do 22 kg (ovce 12 až 16 kg) a kohoutkovou výškou od 42 do 49 cm (ovce 40 až 46 cm). V České republice se ouessantky chovají od roku 2004, využívají se na vypásání zahrad i jako domácí mazlíčci.
Související články
30. dubna 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Cápové ovce svým vzezřením připomínají antilopu s vlnou. Rohy jsou výjimečné také u ovcí plemene jakob. A vůbec nejmenším u nás chovaným plemenem je ouessantská ovce.
19. března 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
V tomto článku se podíváme na Romanovské ovce, které se původně chovaly zejména pro produkci kvalitní kožešnické suroviny. Dále dojné plemeno lacaune a shetlandské ovce.
18. února 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Z plemen s masnou užitkovostí se v České republice chovají berrichone du Cher, bleu du Maine, charollais, dorper, hampshire, německá černohlavá ovce, oxford down, suffolk a texel. Nejpočetněji je zastoupené plemeno suffolk, taxel a charollais.
23. ledna 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
V České republice se nejvíc chovají kombinovaná plemena ovcí. Mezi nejčastěji zastoupené patří plemeno romney, šumavská ovce a valaška.
21. ledna 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z.s. bylo v kontrole užitkovosti za rok 2018 bezmála jednadvacet tisíc bahnic (20 791 kus) v zastoupení šestatřiceti plemen, včetně jedné syntetické dojné linie.
Související produkty
OVCE UNI
Doplňková krmná směs pro odchov a výkrm ovcí a koz, lze použít také pro lamy. Krmivo je melasované a vhodné i pro březí a laktující zvířata. Obsažené látky podporují jejich výborný zdravotní stav a požadované chovatelské výsledky.
JEHNĚ
Startér pro jehňata a kůzlata vhodný od prvního týdne do 3. měsíce věku. Nejprve se přikrmuje k mléku, později se kombinuje se senem. Podporuje rozvoj bachoru, růst kostí i svalstva.