Jak ochočit králíka
Častým tématem, a vlastně i standardním požadavkem začínajících chovatelů pet králíků, je vhodnost a schopnost ochočení nového králičího společníka. Vlohy pro „přítulnost“ jsou částečně vrozené a zčásti ovlivněné vnějším prostředím. Při ochočování králíka je nutné postupovat podle doporučených pokynů, neboť fáze socializace v raném věku má značný vliv na chování králíka v dospělosti.
Králíci a temperament
Z hlediska genetického založení temperamentu hraje u králíků zásadní roli vliv plemene. Známe plemena s dosti živým temperamentem (např. zaječí, hermelíni, čeští strakáči apod.), stejně jako flegmatičtější genofond (např. francouzští berani, zakrslí berani). Neméně významnou roli hraje rodinné zatížení, neboť chování králíků je poměrně dědivou záležitostí. Jedním z kritérií při čistokrevném chovu králíků by (mimo zdravotních a exteriérových aspektů) měl být stabilizační výběr jedinců s odpovídajícími reakcemi na okolní prostředí a chovatele.
Možnosti nákupu králíčka
Z pohledu pet chovů králíků jsou v ČR nejvíce preferováni právě zakrslí králíci. Existuje více zdrojů odkud si králíčka zabezpečit. Největší záruku skýtá zakoupení od chovatele organizovaného v Českém svazu chovatelů. Takový chovatel většinou nabídne velikostně standardního králíčka s jinou barvou srsti, než je vyžadována standardem (např. černý králík s bílou skvrnou na nose). I takový králíček však dokáže udělat velkou radost jako společník. Výhodou je, že vidíme rodiče králíčka, prostředí a správný chovatel nám poskytne poradenství.
Méně vhodný je nákup ze specializované prodejny zájmových zvířat, kde se nabízení převážně kříženci zakrslých králíků; čistokrevní králíci s rodokmenem jsou nabízeni jen ojediněle. Nejméně vhodnou alternativou je nákup přes inzerát, kdy kupované zvíře nevidíme. Jednou z možností je i pořízení králíčka z útulku pro zvířata. Takoví králíci jsou však již starší a převážně mají špatný kontakt s člověkem a jejich ochočení je problematičtější.
Transport do nového domova
Pro přepravu volíme buďto speciální plastový box (známý pro transport koček či malých psů) anebo obyčejnou, ale pevnou kartonovou krabici s dostatečně zabezpečenou ventilací. Na dno je vhodné položit podestýlku a seno.
První fáze – klidová
Při příjezdu domů je potřebné králíčka ustájit do klece. Klec si pro králíčka připravíme ještě před jeho příchodem. Králíčkovi poskytneme dostatek vody a sena/slámy. Jadrné krmivo není první den nutné předkládat. Lze doporučit překrytí klece ručníkem, aby bylo vytvořeno příšeří, což mají králíci rádi. Samozřejmostí je vytvoření klidového režimu, nejméně první tři dny. Během nejpozději druhého dne by králíček měl začít přijímat krmivo a pít a také by měl začít pravidelně kálet.
Druhá fáze – dotyková
První týden po příjezd lze označit na kritické období. Většina králíků jej však zvládá dobře. Po přibližně týdnu lze králíčka postupně navykat na přímý lidský kontakt – dotek. Jako nejlepší se jeví hlazení králíčka během anebo po krmení. Králíčka hladíme spíše na hřbetě než na hlavě; někteří králíci dotek na hlavě nemají rádi. Tuto fázi realizujeme několikrát denně, vždy na králíčka mluvíme klidným slovem a vyvarujeme se prudkých pohybů.
Třetí fáze – pohybová
Přibližně 2 – 3 týdny po příjezdu je vhodné již králíčka vzít z klece a na klíně hladit. Králíci mají rádi stereotyp a časově se navyknou na majitelům příchod ze zaměstnání a těší se na hlazení. V případě, že máme pokoj zabezpečený lze poté i krátce králíčka pouštět. Volný pohyb králíčka by však vždy měl být kontrolovaný, a na max. 1 – 2 hodiny denně. To je doba, která mu stačí pro fyzickou aktivitu a cvičení mimo klec. Většinu pet králíčků lze naučit i na jeho jméno, byť je to problematičtější než u psů a koček.
Nejvhodnější věk králíka
Nejvhodnější věk pro odběr králíčka je 7 – 10 týdnů, v závislosti na jeho tělesném vývinu. Fáze socializace s člověkem se nejlépe realizuje do 3. až 4. měsíce věku králíčka. V tomto věku se musíme ke králíčkovi chovat klidně a učit jej hrám a dalším technikám v rámci ochočení. Starší králíci již jsou na ochočení méně přizpůsobiví, nicméně existuje značná individuální variabilita.
Související články
10. dubna 2024
Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králíků jako domácích mazlíčků získává stále více příznivců. Nevyžaduje velké množství prostoru a je ideální pro lidi, kteří žijí v menších domácnostech nebo bytech. Zakrslí králíci jsou také velmi přátelští, takže se není čemu divit, že si je lidé vybírají pro tento účel čím dál častěji. Stejně jako u všech zvířat je i…
30. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se budeme věnovat několika nemocem králíků – ušnímu svrabu, Tyzzerově chorobě a tepelnému stresu.
24. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě nemoci – E.coli a enterokolitida
2. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě časté nemoci králíků myxomatózu a infekční rýmu.
13. července 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V následujícím článku se budeme věnovat moru králíků – RHD nebo VHD (virovému hemoragickému onemocnění králíků).
Související produkty
KRÁLÍK ZAKRSLÝ
Kompletní granulované krmivo pro zakrslé králíky s vysokou stravitelností. Obsahuje vysoký podíl vlákniny (vysoký obsah vojtěšky a travních úsušků) a snížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje lněné semínko, které má pozitivní vliv na kvalitu srsti. Vhodné pro každodenní krmení. Doporučujeme zajistit králíkům nezávadnou čerstvou vodu a seno.
KRÁLÍK CHAMPION
Krmivo pro výstavní králíky, neobsahuje kokcidiostatika. Unikátní složení významně podporuje kvalitu a růst srsti. Podávejte při přelínávání a minimálně 2 měsíce před zahájením výstavní sezóny.
KRÁLÍK GOLD FORTE
Prémiová krmná směs ideální svým složením pro březí a kojící samice. Pro intenzivní výkrm králíků do období min. 5 dnů před porážkou. Podporuje rychlý růst, zmasilost a výborný zdravotní stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čímž snižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLÍK KLASIK FORTE
Určená pro výkrm králíků až do doby min. 5 dní před porážkou. Vhodné pro dosažení vysoké zmasilosti a výborného zdravotního stavu. Díky obsahu kokcidiostatika snižuje mortalitu zvířat.
KRÁLÍK KLASIK
Pro celou dobu výkrmu králíků. Podporuje vysokou zmasilost a vynikající chuťové vlastnosti králičího masa. Bez kokcidiostatik.
KRÁLÍK START
Pro mladé králíky od začátku příjmu krmiva do 4–6 týdnů po odstavu. Krmivo pomáhá významně snížit úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podíl vlákniny a méně škrobů. Neobsahuje kokcidiostatikum.