Jak poznám, že je králík nemocný?

Zdravotní stav je zcela zásadním ukazatelem, který primárně ovlivňuje další (reprodukční, produkční, výstavní, sportovní) ukazatele u králíků. Prvotní snahou každého chovatele by vždy mělo být udržení dobrého zdravotního stavu, ať se jedná o chov na produkci masa či jen chov zájmový – pro výstavnické a soutěžní účely. K tomu by měla směřovat veškerá péče o králíka v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Vyšetření zdravotního stavu zvířat, včetně případných specializovaných vyšetření, je v kompetenci veterinárního lékaře. Z pozice chovatele je vhodné znát základní obecné charakteristiky zdravotního stavu, aby dokázal orientačně rozpoznat, zda je králík zdravý či zda je již vhodnější navštívit veterinárního lékaře.

Prvotní diagnostika zdravotního stavu

Za klinicky významné ukazatele, které se využívají v prvotní diagnostice celkového zdravotního stavu se považují zejména:

Trias

Vyšetření triasu je základní diagnostickou metodou. Náleží sem tepová frekvence, dechová frekvence a tělesná teplota. Normální (referenční) hodnoty těchto ukazatelů se liší v závislosti na použitém literárním zdroji, nezbytné je také přihlédnout ke stavu jedince (např. věk, březost, teplota prostředí, stres apod). Mladí, intenzivně rostoucí jedinci mají přirozeně tendenci k vyšším hodnotám.

Výživný stav a kondice

Výživný stav je dlouhodobým odrazem nutričního managementu chovatele. V sestupném pořadí známe obezitu, velmi dobrý, dobrý, méně dobrý, špatný a kachektický výživný stav. Optimální kondice je úzce vztažena k účelu chovu, aktuálnímu fyziologickému stavu a zatížení jedince. Optimem je dobrý až velmi dobrý výživný stav, který požadujeme u zvířat v chovné, resp. výstavní kondici. Naproti tomu, extrémní stavy jsou propojeny s poruchami zdraví a zvýšenou vnímavostí k nemocem.

Hodnocení postoje a chůze

Dále hodnotíme postoj a chůzi jedince. Abnormální projevy (např. stočení hlavy, neschopnost chůze, kulhání apod.) orientačně ukazují na určité spektrum onemocnění.

Stav přirozených tělních otvorů

Stav přirozených tělních otvorů je nejčastěji hodnocen v rámci respiratorních a trávicích poruch. Patologické změny v oblasti nozder, často s výtok mohou u králíků signalizovat zejména onemocnění rýmou s tím, že je nezbytné další specializované vyšetření. Výtok z očí může být spojen s např. onemocněními dýchacích cest, slzných cest či zubů. Průjmové stavy jsou u zejména mladých králíků častou příčinou úhynu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stav kůže a kožních derivátů

Kůže má být neporušená, přiměřené struktury, beze změn. Srst má být hustá, vyrovnaná, pružná s mírným leskem. U králíků nesmíme zapomenout na prohlídku ušních boltců a zevního zvukovodu. Drápy nemají přesahovat srst, mají být hladké a neporušené.

Stav sliznic

Sliznice komunikující s vnějším prostředím (spojivka, sliznice dutiny nosní a dutiny ústní, předkožka, vulva) mají mít světle růžovou barvu a mají být vlhké. Zbarvení vulvy králic se vlivem říje může měnit od bledě růžové až po tmavě fialovou. Oči mají mít „jiskru“ se zájmem okolí.

Temperament

Změna zájmu o okolí je jedním z prvních příznaků, kterých si majitel všimne. Nemocné zvíře se straní skupiny a chovatele, vykazuje sníženou pohybovou aktivitu, často nechutenství a snižuje příjem vody. To vše u králíka nepříznivě spolupůsobí na další zhoršení zdravotního stavu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Příznaky zánětlivé reakce

Všeobecnými klinickými příznaky zánětlivé reakce je zvětšení, zčervenání, zvýšená teplota, bolestivost a funkční poruchy v postižené oblasti. Tyto znaky mohou mít různou intenzitu projevu podle konkrétního onemocnění a jejich vyhodnocení a určení diagnózy je v kompetenci veterinárního lékaře.

Související články

10. dubna 2024

Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni

Chov zakrslých králíků jako domácích mazlíčků získává stále více příznivců. Nevyžaduje velké množství prostoru a je ideální pro lidi, kteří žijí v menších domácnostech nebo bytech. Zakrslí králíci jsou také velmi přátelští, takže se není čemu divit, že si je lidé vybírají pro tento účel čím dál častěji. Stejně jako u všech zvířat je i…

30. srpna 2022

V tomto článku se budeme věnovat několika nemocem králíků – ušnímu svrabu, Tyzzerově chorobě a tepelnému stresu.

24. srpna 2022

V tomto článku se podíváme na dvě nemoci – E.coli a enterokolitida

2. srpna 2022

V tomto článku se podíváme na dvě časté nemoci králíků myxomatózu a infekční rýmu.

13. července 2022

V následujícím článku se budeme věnovat moru králíků – RHD nebo VHD (virovému hemoragickému onemocnění králíků).

Související produkty

KRÁLÍK ZAKRSLÝ

Kompletní granulované krmivo pro zakrslé králíky s vysokou stravitelností. Obsahuje vysoký podíl vlákniny (vysoký obsah vojtěšky a travních úsušků) a snížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje lněné semínko, které má pozitivní vliv na kvalitu srsti. Vhodné pro každodenní krmení. Doporučujeme zajistit králíkům nezávadnou čerstvou vodu a seno.

KRÁLÍK CHAMPION

Krmivo pro výstavní králíky, neobsahuje kokcidiostatika. Unikátní složení významně podporuje kvalitu a růst srsti. Podávejte při přelínávání a minimálně 2 měsíce před zahájením výstavní sezóny.

KRÁLÍK GOLD FORTE

Prémiová krmná směs ideální svým složením pro březí a kojící samice. Pro intenzivní výkrm králíků do období min. 5 dnů před porážkou. Podporuje rychlý růst, zmasilost a výborný zdravotní stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čímž snižuje riziko úmrtnosti.

KRÁLÍK KLASIK FORTE

Určená pro výkrm králíků až do doby min. 5 dní před porážkou. Vhodné pro dosažení vysoké zmasilosti a výborného zdravotního stavu. Díky obsahu kokcidiostatika snižuje mortalitu zvířat.

KRÁLÍK KLASIK

Pro celou dobu výkrmu králíků. Podporuje vysokou zmasilost a vynikající chuťové vlastnosti králičího masa. Bez kokcidiostatik.

KRÁLÍK START

Pro mladé králíky od začátku příjmu krmiva do 4–6 týdnů po odstavu. Krmivo pomáhá významně snížit úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podíl vlákniny a méně škrobů. Neobsahuje kokcidiostatikum.

Aktualita

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.

9. ledna 2023
Číst