Kokcidióza králíků
Jedním z celosvětově nejčastějších a nejrozšířenějších parazitárních onemocnění králíků je kokcidióza, se kterou se za život setká většina chovatelů a kolikrát má vysoké negativní ekonomické dopady. Nejčastěji se vyskytuje v intenzivních chovech, ale může se vyskytnout i u velmi dobře ošetřovaných králíků nebo u divoce žijících králíků.
Kokcidiózu králíků způsobují střevní nebo jaterní parazité, kokcidie z rodu Eimeria. U králíků bylo zpozorováno až 25 druhů kokcidií z rodu Eimeria. Na kokcidiózu způsobenou střevními druhy Eimeria jsou primárně náchylnější mladá zvířata, zejména králíci po odstavu. Kokcidióza jater obvykle postihuje všechny věkové kategorie králíků. Dospělí králíci nejčastěji působí jako přenašeči a bývají zdrojem infekce.
Kokcidie napadají výstelku střev nebo jater. V těchto místech se parazit značně rozmnoží a poté opustí tělo ve výkalech. Ve výkalech následně kontaminují vodu či krmivo. Králík se infikuje sporulovanými oocystami*, pokud přímo pozře krmivo a vodu kontaminovanými výkaly nebo celé výkaly jiného infikovaného králíka. Proto je velmi důležitá hygiena prostředí a krmítka s nádobami na vodu by měla být navržena tak, aby byla kontaminace omezena na minimum.
Klinické příznaky a závažnost onemocnění se liší právě dle druhů kokcidií, ale také množstvím požitých infekčních oocyst, imunitním stavem a nutričním stavem králíka. U střevních kokcidií jsou nejčastějšími příznaky hubnutí, zhoršené parametry růstu, nahrbení (známka bolesti), špatná kvalita srsti, bledé sliznice, snížený apetit. V případě střevní kokcidiózy průjem, dehydratace a lze ve výkalech zpozorovat hlen s krví. Může dojít i k úmrtí. U mladých králíků dochází ke zpomalení růstu zejména kvůli vedlejším negativním účinkům na ledviny a játra. Kokcidie snižují hmotnost jatečně upraveného těla o více než 23 %.
Prevencí pro výskyt onemocnění je správná hygiena, která již byla zmíněná, kontrola trusu každé 3-4 měsíce (odebírat od nejrizikovější kategorie králíků ve věku okolo 50 dnů) a dále využívání kokcidiostatik. Kokcidiostatika často obsahují již hotové krmné směsi (Králík Klasik Forte) nebo je lze dodávat jako doplněk ke krmivu, která kokcidiostatika neobsahují.
Pokud dojde k vypuknutí kokcidiózy, lze výkrmové králíky léčit roztokem sulfadimidinu sodného ve vodě (1 gram na litr vody během 3 dnů, opakovat po 7 dnech). Další léčbou proti kokcidióze je ošetření vody přípravkem Baycox v množství 1 ml na litr vody. (2krát 24 hodin přípravek Baycox, 2 dny čistou vodu, 2krát 24 hodin Baycox) nebo ESB 3 (taktéž 1 gram na litr vody během 3 dnů, opakovat po 7 dnech). O vhodné léčbě se poraďte se svým veterinářem.
Kokcidie si obecně velice rychle vytváří resistenci na používaná léčiva.
Poznámka: Přípravek Baycox nepodávejte chovným samicím kvůli embryonální mortalitě. Ve skupinovém systému lze přípravek Baycox používat od 25. dne po narození. V tomto věku už neznamená pro embrya žádné riziko.
A znáte recept na nápoj jako prevenci proti kokcidióze? Jestli ne, tady vám představíme!
Octový nápoj pro celý chov
Potřebujete:
1 litru octa
1 větší cibule
2 stroužky česneku
Jemně nakrájíme cibuli s česnekem a vložíme je do láhve s octem. Následně nechte 14 dní louhovat. Poté podávejte v koncentraci 5 ml roztoku do 1 litru napájecí vody.
*sporulované oocysty = vývojové stádium; tj. kdy infekční oocysty se skládají ze čtyř sporocyst, z nichž každá obsahuje dva sporozoity
Zdroje:
Mlakar Hrzenjak N, Zadravec M, Švara T, Račnik J. Hepatic coccidiosis in two pet rabbits. Journal of Exotic Pet Medicine. 2022
Sivajothi S, Reddy BS, Rayulu VC. Study on impression smears of hepatic coccidiosis in rabbits. J Parasit Dis. 2016
Coccidiosis. Clinical Veterinary Advisor. 2013
Abd El-Ghany WA. Coccidiosis: A Parasitic Disease of Significant Importance in Rabbits. World’s Veterinary Journal. 2020
Guidelines and references: Livestock training component: Rabbits: Rabbit parasites: Internal parasites. [online]. 31.03.2022.
Coccidiosis in Rabbits – Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, Recovery, Management, Cost. Wag!. Find Best Local Dog Walkers, Boarders, and Trainers [online]. 31.03.2022.
Tabulka: De Heus: Jak na faremní chovy králíků se společností De Heus. 2021
Související články
10. dubna 2024
Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králíků jako domácích mazlíčků získává stále více příznivců. Nevyžaduje velké množství prostoru a je ideální pro lidi, kteří žijí v menších domácnostech nebo bytech. Zakrslí králíci jsou také velmi přátelští, takže se není čemu divit, že si je lidé vybírají pro tento účel čím dál častěji. Stejně jako u všech zvířat je i…
30. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se budeme věnovat několika nemocem králíků – ušnímu svrabu, Tyzzerově chorobě a tepelnému stresu.
24. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě nemoci – E.coli a enterokolitida
2. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě časté nemoci králíků myxomatózu a infekční rýmu.
13. července 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V následujícím článku se budeme věnovat moru králíků – RHD nebo VHD (virovému hemoragickému onemocnění králíků).
Související produkty
KRÁLÍK ZAKRSLÝ
Kompletní granulované krmivo pro zakrslé králíky s vysokou stravitelností. Obsahuje vysoký podíl vlákniny (vysoký obsah vojtěšky a travních úsušků) a snížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje lněné semínko, které má pozitivní vliv na kvalitu srsti. Vhodné pro každodenní krmení. Doporučujeme zajistit králíkům nezávadnou čerstvou vodu a seno.
KRÁLÍK CHAMPION
Krmivo pro výstavní králíky, neobsahuje kokcidiostatika. Unikátní složení významně podporuje kvalitu a růst srsti. Podávejte při přelínávání a minimálně 2 měsíce před zahájením výstavní sezóny.
KRÁLÍK GOLD FORTE
Prémiová krmná směs ideální svým složením pro březí a kojící samice. Pro intenzivní výkrm králíků do období min. 5 dnů před porážkou. Podporuje rychlý růst, zmasilost a výborný zdravotní stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čímž snižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLÍK KLASIK FORTE
Určená pro výkrm králíků až do doby min. 5 dní před porážkou. Vhodné pro dosažení vysoké zmasilosti a výborného zdravotního stavu. Díky obsahu kokcidiostatika snižuje mortalitu zvířat.
KRÁLÍK KLASIK
Pro celou dobu výkrmu králíků. Podporuje vysokou zmasilost a vynikající chuťové vlastnosti králičího masa. Bez kokcidiostatik.
KRÁLÍK START
Pro mladé králíky od začátku příjmu krmiva do 4–6 týdnů po odstavu. Krmivo pomáhá významně snížit úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podíl vlákniny a méně škrobů. Neobsahuje kokcidiostatikum.