Králík vs. zajíc
Řád zajícovci (někdy překládáno poněkud nešťastně jako zajíci), odborně Lagomorpha, jsou taxonomickou skupinou malých savců. Jedná se výhradně o druhy býložravé a v dnešní době vesměs kosmopolitní. Výše zmíněný řád zahrnuje dvě čeledi – zajícovité (Leporidae) a pišťuchovité (Ochotonidae). Zatímco pišťuchy se řadí k vzácným a ohroženým druhům, vybraní zástupci druhé čeledi byli zčásti či zcela (králík divoký) domestikováni a chovají se v zajetí. Přestože zajíci i králíci mají morfologické odlišnosti dané jejich vývojem, v očích řady současníků vyvolávají zmatení kvůli podobnosti jejich zevnějšku.
Domestikace králíků
Zdomácnění králíka divokého proběhlo již ve starověku, byť se obecně řadí mezi nejpozději domestikované druhy. Významnou roli v tomto procesu sehrály římské posádky a následně francouzské kláštery. Domestikovaný druh, králík divoký, se zcela uzpůsobil lidské společnosti a péči.
Odhaduje se, že na světě existuje asi 180-200 plemen králíka domácího lišících se velikostí, tvarem tělesných partií, typem a délkou srsti apod. Králík se na historickém území dnešní ČR vyskytoval nejpozději od 15. století, původně jako nová lovný zvěř. Značný význam však měl jeho domácí chov a šlechtění.
Naproti tomu zajíc polní nebyl nikdy zcela domestikován. Určité skupiny zajíců využívané např. v myslivosti či výzkumu mohou být domestikovány zčásti, zejména pro účely reprodukce a následné reintrodukce.
Rozdíl mezi králíkem a zajícem
Králík divoký má velikost přibližně 40 cm a dosahuje hmotnosti okolo 2 kg. Má kratší a kulatější tělo. Uši měří jen asi 8 cm. Původně pocházeli z Pyrenejského poloostrova a severní Afriky, dnes se s nimi lze ve volné přírodě setkat i ve středná a východní Evropě.
Zajíc polní dosahuje velikosti 50–70 cm a hmotnosti až 6 kg. Má vyšší postavu s tenkými, ale rychlými končetinami. Uši jsou výrazně dlouhé, zakončené výraznou černou špičkou. Přirozeně se vyskytuje v širokém areálu Evropy a zčásti osidluje i Asii.
Biologie rozmnožování
Březost u králíka trvá přibližně 30 dní s intervalem 29–32 dní. Králíci žijí v norách se spletitými chodbami. V takové i králice vrhne mláďata, která jsou tzv. altriciálního typu – tedy bezsrstá, nevidí, neslyší a nemají vyvinutou termoregulaci. Králice je po nakojení zanechává v hnízdě vystlaném chlupy a navrátí se až příští den. Králíci jsou společenská zvířata a žijí v koloniích (1 samec a několik samic) s ustanovenou hierarchií. Preferují nižší polohy a sušší klima s pískovými půdami.
Březost zajíce trvá asi 42 dní, po které zaječice vrhá 2 až 5 mláďat. Ta jsou tzv. prekociálního typu – jsou zcela osrstěná, vidí, slyší a mají vyvinutou termoregulaci. Prakticky ihned mohou následovat matku z pelechu, který si staví na povrchu prostředí. Zajíci jsou samotáři a mimo dobu páření žijí samostatně.
Zaječí – co je to?
Plemeno králíka domácí zvané zaječí (Za) se vzhledem podobá zajíci polnímu. Váží asi 4,5 kg, má dlouhé klenbovité tělo a tenké a dlouhé končetiny. Jedná se pouze o staré plemeno králíka domácího vzniklé v Anglii dlouhodobým výběrem původně jatečních králíků z Belgie. I proto je v zahraničí často znám jako Belgian Hare. Plemeno zaječí rozhodně není výsledkem bastardizace (tzn. mezidruhového křížení), neboť králík se zajícem se nepáří, což bylo opakovaně ověřeno i experimentálně.
Související články
10. dubna 2024
Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králíků jako domácích mazlíčků získává stále více příznivců. Nevyžaduje velké množství prostoru a je ideální pro lidi, kteří žijí v menších domácnostech nebo bytech. Zakrslí králíci jsou také velmi přátelští, takže se není čemu divit, že si je lidé vybírají pro tento účel čím dál častěji. Stejně jako u všech zvířat je i…
30. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se budeme věnovat několika nemocem králíků – ušnímu svrabu, Tyzzerově chorobě a tepelnému stresu.
24. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě nemoci – E.coli a enterokolitida
2. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě časté nemoci králíků myxomatózu a infekční rýmu.
13. července 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V následujícím článku se budeme věnovat moru králíků – RHD nebo VHD (virovému hemoragickému onemocnění králíků).
Související produkty
KRÁLÍK ZAKRSLÝ
Kompletní granulované krmivo pro zakrslé králíky s vysokou stravitelností. Obsahuje vysoký podíl vlákniny (vysoký obsah vojtěšky a travních úsušků) a snížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje lněné semínko, které má pozitivní vliv na kvalitu srsti. Vhodné pro každodenní krmení. Doporučujeme zajistit králíkům nezávadnou čerstvou vodu a seno.
KRÁLÍK CHAMPION
Krmivo pro výstavní králíky, neobsahuje kokcidiostatika. Unikátní složení významně podporuje kvalitu a růst srsti. Podávejte při přelínávání a minimálně 2 měsíce před zahájením výstavní sezóny.
KRÁLÍK GOLD FORTE
Prémiová krmná směs ideální svým složením pro březí a kojící samice. Pro intenzivní výkrm králíků do období min. 5 dnů před porážkou. Podporuje rychlý růst, zmasilost a výborný zdravotní stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čímž snižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLÍK KLASIK FORTE
Určená pro výkrm králíků až do doby min. 5 dní před porážkou. Vhodné pro dosažení vysoké zmasilosti a výborného zdravotního stavu. Díky obsahu kokcidiostatika snižuje mortalitu zvířat.
KRÁLÍK KLASIK
Pro celou dobu výkrmu králíků. Podporuje vysokou zmasilost a vynikající chuťové vlastnosti králičího masa. Bez kokcidiostatik.
KRÁLÍK START
Pro mladé králíky od začátku příjmu krmiva do 4–6 týdnů po odstavu. Krmivo pomáhá významně snížit úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podíl vlákniny a méně škrobů. Neobsahuje kokcidiostatikum.