Krůta domácí
Z hlediska zoologické taxonomie se krůty zařazují do třídy ptáky (Aves), řádu hrabaví (Galliformes), čeledi bažantovití (Phasianidae), rodu krocani (Meleagris).
Příprava objektu k odchovu krůťat
Chce-li chovatel začít s odchovem krůťat v objektu, ve kterém se doposud drůbež nechovala, příprava objektu bude spočívat v postřiku zdí a podlahy proti vnějším parazitům, umytí zdí a přípravě krmítek a napáječek. Nad kruhovou plochu, ohrazenou pláty z umělé hmoty, se upevní umělá kvočna, která bude zajišťovat potřebnou teplotu. Vnější plochy kolem objektu se zabezpečí proti vniknutí hlodavců. Vhodné je zajistit před vstup do objektu rohož s dezinfekčním roztokem, kterou chovatel ocení v případě výskytu ptačí chřipky. Mluvíme o objektu všeobecně, protože se může jednat o objekt pro odchov a chov 10 až 15 krůt, jiné podmínky bude potřeba vytvořit v případě odchovu 50 a více krůťat až do jatečné hmotnosti. V takovém případě půjde o zajištění základní technologie. Zavedení elektroinstalace, přívodu vody, větrání.
Podestýlka
Do kruhu (kruhů) nasteleme podestýlku. Během odchovu dbáme na to, aby byla neustále suchá. Na podestýlku se osvědčily hobliny z měkkého dřeva. Dobrá je i suchá sláma. Výška podestýlky by měla být v celé hale 8–10 cm.
Teplota
Pro jednodenní krůťata po zástavu zajistíme teplotu pod kvočnou 35–36 oC. Pokud se odchov začíná realizovat v chladnější části roku, v předjaří, bude potřeba temperovat i okolí haly na 21–25 oC. Teplotu pod kvočnou budeme snižovat každý týden o 3 oC, takže ve věku 7 týdnů budou mít krůťata pod kvočnou, případně v objektu, teplotu 18 oC.
V tomto věku za příznivého počasí větráme, a v případě, že na objekt navazuje travnatý výběh, můžeme na kratší čas vypouštět krůťata do výběhu.
Pro ujasnění: mluvíme o drobnochovatelském odchovu, při němž se chovatel bude snažit vytvořit krůtám maximální pohodu.
Pokud si chovatel opatří sedmitýdenní brojlerová krůťata z farmy, odchov je mnohem snadnější. Musí zajistit vše, co jsme doposud popsali, pouze teplota v odchovně bude 18 oC, a to až do věku 12 týdnů. V tomto veku už může vypouštět krůťata do výběhu navazujícího na objekt odchovny. Stále dbá na to, aby se krůťata nezmáčela v ranní rose nebo aby nezmokla.
Krmení krůt
Začátečníkům lze doporučit plnohodnotné krmné směsi. Výrobci nabízí směsi pro příslušné věkové kategorie.
Ke krmení krůt lze použít pšenici, kukuřici, ječmen, oves, proso a další krmiva rostlinného původu. Ze zelených krmiv se využívá kopřiva, ptačinec prostřední, hlávkový salát, pampeliška a pod. Chovatelé čistokrevných plemen využívají i pastvu na zelených porostech. Na nich si krůty najdou i živočišnou složku v podobě různého hmyzu.
K napájení musí mít neustále k dispozici čistou pitnou vodu.
Chovatel, kterému se jedná především o kvalitní nízkotučné krůtí maso, si pořídí krůťata z velkochovu, nejčastěji se jedná o širokoprsé krůty bílé.
Rozmnožovací farmy nabízí bílé brojlerové krůty, které mají rychlé růstové schopnosti a vysokou jatečnou výtěžnost. Výkrm u krocanů trvá 5–6 měsíců, dorůstají do váhy až 25 kg, při konverzi asi 3 kg krmiva/1 kg přírůstku živé váhy. Výkrm krůt trvá 4–5 měsíců, dorůstají do váhy 13–15 kg, při konverzi krmiva asi 3 kg/1 kg přírůstku živé váhy. Pokud se jedná o krmivo, počítá se s krmením plnohodnotnými krmnými směsmi. Krůťata se prodávají ve věku 7 týdnů. Zájemce si je může koupit roztříděné podle pohlaví nebo i neroztříděné, případně pouze krocany.
Zájemci si mohou koupit i brojlerové krůty BIG 6 ve věku 7 týdnů. Hybridní kombinace krůt BIG 6 je výsledkem dlouhodobé šlechtitelské práce, zaměřené na využití růstového potenciálu krůt.
Orientační spotřeba krmiva při odchovu bronzových krůt je 25 kg (do 24. týdne), u širokoprsých 30 kg (Prombergerová, I., Brázda, s.r.o., 2012, Praha).
Odchov mladých krůt
Při chovu krůt je potřeba dbát na to, aby hlavně v mladém věku nezmokly, ale doporučujeme zabránit zmoknutí během celé doby odchovu.
Farmové krůty širokoprsé se až do věku 7 týdnů chovají ve vnitřních odchovnách, krůty vysezené a odchované kvočnou mohou chodit do vnějšího výběhu, je-li vhodné počasí. Krůta se o ně postará.
Jak snášejí zimu?
Dospělé krůty jsou, na rozdíl od krůťat, které jsou až do věku 6 týdnů choulostivé, značně odolné a středoevropskou zimu snášejí dobře. Důležité je, aby bylo v kurníku sucho a počet dospělých krůt na m2 by měl být 1 maximálně 2. V případě, že chovatel má rozmnožovací chov nebo chov vyššího stupně, měl by být kurník zateplený, protože dospělé krůty by mohly začít snášet už v předjarním období a v případě ranních mrazů by vejce přemrzla a nebyla by vhodná k líhnutí.
CHOV ČISTOKREVNÝCH PLEMEN KRŮTY DOMÁCÍ
Ten, kdo má vyšší cíle a chce se kochat i krásou této největší domácí drůbeže, sáhne po některém čistokrevném plemeni. Jeho snahou bude krůty dál rozmnožovat, zušlechťovat, rozšiřovat je mezi další zájemce a přirozeně i vystavovat na výstavách drobných hospodářských zvířat.
Mezi krůtou a krocanem je výrazná pohlavní odlišnost v utváření hlavy i ve velikosti těla: krocani jsou 1,5 až 2krát větší než krůty. Mezi plemeny krůt je velmi malá tvarová variabilita plemenných znaků, ani v opeření se nevyskytují pernaté či jiné odlišnosti, jako například u kurů a holubů. Pohlavně dospělé jsou ve věku 12 měsíců. Se snůškou začínají už v předjarních měsících. Líhnutí krůťat pod krůtí kvočnou je přirozené líhnutí. Doba inkubace je 28 dní.
Zájemcům představíme některá u nás nejčastěji chovaná plemena. Slovensko své krůtí plemeno nemá. Na slovenských výstavách můžeme vidět krůty německé bronzové, německé černé, německé gröllwitzské, německé měděné, německé zbarvení narragansett, české šedě divoké bíle lemované, krůty narragansett (americké).
Uznané rozmnožovací chovy pro rok 2020 jsou pouze tři, po jednom na krůty americké narragansett, české divoké bíle lemované, německé gröllwitzské.
KRŮTA BRONZOVÁ
Krůta těžkého typu, velkého tělesného rámce. Její tělo je protažené, hruškovitý trup s dobrým osvalením je nesen zdviženě.
Staré americké plemeno krůt, které bylo vyšlechtěno jako první a zachovalo si i nejvíce znaků divokého předka, avšak zvýšila se jeho váha a velikost, snížil se lesk peří a intenzita zbarvení. Z Ameriky se rozšířilo na všechny kontinenty.
Snůška je kolem 60 vajec o hmotnosti 80 g, skořápka je smetanově hnědá s tmavými tečkami. Kvokavost je v plném rozsahu zachována, jsou to nejlepší kvočny.
Váha: krocan 12–16 kg, krůta 8–9 kg. Označují se kroužky o velikosti 27 mm pro krocany, 24 mm pro krůty.
KRŮTA NARRAGANSETT
Staré těžké plemeno krůt vyšlechtěné v Americe. Vyznačuje se rychlým růstem, dobrou masitostí stehen a hrudníku. Je náročné na množství a kvalitu krmiva. Vejce mají krémově hnědou skořápku s tmavě hnědými skvrnami. Minimální hmotnost násadových vajec je 70 g. Váha: krocan 12–17 kg, krůta 9–10 kg. Označují se kroužky o velikosti 27 mm pro krocany, 24 mm pro krůty.
KRŮTY ČESKÉ
Na území Čech a Moravy se chovají dlouhodobě, vhodné jsou do drobnochovatelských podmínek. Vynikají otužilostí, poměrně rychlým růstem, dobře využívají pastvu.
Snůška je 20–40 vajec obvykle ve dvou cyklech. Skořápka je krémově hnědá s hnědými
skvrnami. Hmotnost násadových vajec je 70 g. Kvokavost je zachována u většiny krůt.
Váha mladých krocanů 9–11 kg max. 12, min. 8,0 kg, krůt – 5–6 kg, max.7,0 kg, min. 4 kg. Starých krocanů 11–14 kg, max. 15 kg, min.10 kg, krůt 5,5–7,0 kg, max. 8 kg, min. 5 kg. Krocani se kroužkují 27 mm kroužky, krůty 24 mm.
Chovají se ve zbarvení divokém bíle lemovaném (bronzově bíle lemovaném) a šedě divokém bíle lemovaném.
Text a foto: Dušan Barlík
Související články
16. března 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Při výběru krmiva (nejen) pro drůbež je nezbytné vycházet z účelu chovu či z fáze výkrmu. Krmiva Energys Hobby tyto potřeby akcentuje, a tak si určitě vyberete, ať už je vaše drůbež v jakémkoliv vývojovém stádiu. Jak ale to pravé krmivo vybrat, a které je pro Vaši drůbež nejvhodnější?
9. prosince 2021
Zatímco pro odchov a výkrm běžných druhů a užitkových typů drůbeže existují technologické postupy, pro tzv. netradiční druhy drůbeže, ale i běžců s potenciálem pro komerční využití je zmiňovaných návodů poskrovnu. V tomto článku se dočtete základní informace o chovu barbarií a divokých kachen.
22. února 2021
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Jaro je obdobím, kdy se začínají vykrmovat kuřata v domácích podmínkách. Pro účely produkce masa je nejlepší používat vyšlechtěná hybridní masná plemena, která mají geneticky danou vlastnost rychlého růstu a vysokého osvalení. Taková plemena se souhrnně nazývají brojlerová kuřata či brojleři.
20. listopadu 2020
Při krmení a výkrmu kachen a hus je nutné uvědomit si rozdílnosti zásadních požadavků na výživu. Zkušenému chovateli jsou alespoň základní odlišnosti mezi husou, kachnou a pižmovkou známy.
10. října 2020
Zveřejnil: Dušan Barlík – In memoriam
Připravili jsme přehled několika dalších druhů. V textu najdete kachnu mulard, kachnu brojlerovou pekingskou či kachnu pižmovou.
Související produkty
DRŮBEŽ UNI 30
Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.
BROJLER MAXI
Krmivo pro závěrečnou fázi výkrmu brojlerů. Podpora vysoké zmasilosti a delikátní chuti masa. Začněte používat 5 či více dnů před porážkou. Neobsahuje kokcidiostatika.
BROJLER MIDI FORTE
Granulovaná krmná směs pro intenzivní výkrm brojlerů od 15. dne věku do min. 5 dnů před ukončením výkrmu. Obsažená kokcidiostatika snižují mortalitu v průběhu výkrmu. Pro další fázi výkrmu je vhodná směs Brojler MAXI.
BROJLER MINI FORTE
Drcená krmná směs s kokcidiostatikem, pro intenzivní výkrm brojlerových kuřat do 14. dne stáří a podporu rychlého růstu a výborného zdravotního stavu Vašich brojlerů.
KACHNA MAXI
Granulovaná směs pro výkrm kachen a hus od 3. týdne stáří do porážky. Obsažené živiny podporují rychlý růst, vysokou zmasilost a delikátní chuť masa.
KACHNA MINI
Kvalitní drcená směs pro výkrm kachen a hus do 2. týdnů stáří. Je vhodná pro rychlý růst a vysokou zmasilost.
KRŮTA MAXI
Krmivo pro závěrečnou fázi výkrmu krůt. Používejte od 13. týdne stáří. Neobsahuje kokcidiostatikum.
KRŮTA MIDI FORTE
Kvalitní granulované krmivo s kokcidiostatiky pro výkrm krůt od 5. do 12. týdne věku. Je základem pro rychlý růst, vysokou zmasilost a výborný zdravotní stav Vašich krůt. Obsah kokcidiostatik snižuje mortalitu v průběhu výkrmu. Navazuje po zkrmení směsi Krůta Mini Forte. Živá hmotnost na konci tohoto období by měla být u krůt asi 5,9 kg a u krocanů 8,9 kg.
KRŮTA MINI FORTE
Drcená směs s kokcidiostatiky pro výkrm krůt do stáří 4 týdnů. Je základem pro vysokou zmasilost. Následně použijte směs Krůta Midi Forte.