Líhnutí drůbeže
V tomto krátkém článku se zaměříme na to, jak by měl chovatel postupovat, aby provedl správný výběr násadových vajec a zaměřil se na další úkony, ovlivňující zdárné líhnutí mláďat. Dozvíme se, jak by měla být násadová vejce skladována a jak by s nimi mělo být zacházeno. Dále si zopakujeme inkubační doby jednotlivých druhů drůbeže a obecné podmínky inkubace v líhni.
Jaro je pro každého chovatele klíčovým obdobím, je to totiž období, ve kterém z chovného hejna získáváme odchov. Je to období plné očekávání, zda výběr chovných zvířat v podzimních měsících proběhl správně. Zda kohout pojímá slepice, jaká bude oplozenost násadových vajec a následně také velmi důležitá líhnivost a životaschopnost mláďat.
Výběr násadových vajec
Velkou pozornost by měl chovatel věnovat výběru násadových vajec,protože potřebné atributy nesplňuje každé vejce. Násadové vejce by mělo pocházet od zdravého kvalitně nakrmeného rodičovského hejna, mít pravidelný vejčitý tvar, hladkou a lesklou skořápku a také odpovídající zbarvení případně pigmentaci skořápky. Důležité je také dodržovat hmotnostní limit násadových vajec, který je uveden ve standardu daného druhu nebo plemene drůbeže. Chovatelé by se měli vyvarovat nasazování vajec deformovaných, s výraznější hrubou skořápkou, drobných, silně znečištěných. Zde je nutné podotknout že tvar i velikost vajec jsou poměrně dosti dědičným znakem který se přenáší z rodičů na potomstvo.
Skladování násadových vajec
Skladování násadových vajec by mělo probíhat v chladné místnosti či speciálně upravené například lednici se stálou teplotou. Při krátkodobém skladování může být teplota v místě uložení násadových vajec až 16 °C, při dlouhodobějším skladování je doporučena teplota 8 – 12 °C. Důležitým pravidlem je zajištění stálosti teploty v místě skladování, kolísání teplot totiž vede k vysilování zárodku, což se negativně projeví nižší líhnivostí.
Po celou dobu skladování je nutné násadová vejce obracet, aby nedošlo k usazení žloutkové koule k jedné straně skořápky. U menšího počtu vajec by se chovateli nevyplatilo použití automatického naklápění vajec, proto postačí například 30 cm kousek střešní latě, který 2-3 krát denně přemístíme z jedné strany proložky na druhou. U husích vajec, která skladujeme po delší časový interval je vhodné vejce otáčet přes špičku.
Doba skladování se liší podle druhu drůbeže, což je spojeno s kvalitou skořápky a její pórovitostí. Dlouhodobé skladování za správných podmínek dobře snášejí například husí, kachní nebo pštrosí vejce. Naproti tomu násadová vejce křepelek japonských nejsou vhodná pro dlouhodobější skladování. Obecně můžeme říci, že ideální stáří násadových vajec se pohybuje okolo sedmi dnů. Pokud jsou vejce starší 14 dní dochází ke snížení životaschopnosti zárodku, vyššímu procentu odumírání zárodků a tím pádem i k nižší líhnivosti.
Pokud chovatel transportuje násadová vejce na větší vzdálenost nebo si vejce nechá zaslat některou z přepravních společností je vždy lepší před nasazením do líhně vejce nechat jeden den ustálit.
Nasazování ušpiněných vajec
Chovatelé často diskutují o tom, zda je vhodné nasazovat ušpiněná vejce. Tato vejce lze použít jako násadová, nicméně je nutné je před vložením do líhně jemně očistit. V praxi se k tomuto účelu dá použít pro odstranění hrubších nečistot například drátěnka, smirkový papír nebo drsnější strana houbičky na mytí nádobí. Nedoporučuje se omývání vajec vodou a jejich následné skladování.
Délka inkubační doby
Inkubační doba drůbeže je pro každý druh specifická. Nejdelší inkubační bodu mají pštrosy a to 42 dnů. U ostatních běžněji chovaných druhů drůbeže je doba inkubace násadových vajec následující: pižmovka domácí 35 dnů, kachna domácí 27-28 dnů, husa domácí 27-28 dnů, perlička domácí 26 dnů, bažant 25 dnů, kur domácí 21 dnů a pro křepelku 17 dnů.
Způsob inkubace
Jaký způsob inkubace násadových vajec chovatel ve svém chovu bude praktikovat musí sám zvážit. Může využít jak přirozeného líhnutí pod matkou, které je vhodné především u vodní drůbeže a krůt, kde je pud sezení na vejcích doposud zachován, nebo se může rozhodnout pro umělou inkubaci násadových vajec v líhni. Tento druhý způsob je vhodný především pro křepelky japonské nebo některá plemena kura domácího, kde je pud sezení na vejcích nežádoucím znakem.
Výhody a nevýhody
Výhodou přirozeného líhnutí je fakt, že matka se o svá mláďata následně postará, nevýhodou je omezené množství vajec, která matka obsedne. Umělé líhnutí má tu výhodu, že můžeme vylíhnout výrazně větší množství mláďat, oproti líhnutí přirozenému ale musíme počítat s tím, že mláďatům musíme následně věnovat větší péči při odchovu.
Podmínky pro inkubaci
Na trhu se setkáváme s mnoha typy líhní. Každá z nich má svoje vlastní parametry nastavení při líhnutí, které jsou uvedeny v návodu použití. Obecné podmínky pro inkubaci například hrabavé drůbeže můžeme definovat asi takto, inkubační teplota se pohybuje okolo 37.7 °C a vlhkost dosahuje hodnoty v rozmezí 40-45 %. Během posledních dvou dnů před líhnutím je třeba vlhkost zvýšit na 65 %.
V průběhu inkubace je třeba vejce 2-3 denně naklápět, tato činnost nám u plně automatických líhní odpadá. Naklápění vajec je třeba ukončit 2-3 dny před líhnutím, aby mládě zaujalo fyziologicky správné postavení při klubání z vejce.
Související články
16. března 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Při výběru krmiva (nejen) pro drůbež je nezbytné vycházet z účelu chovu či z fáze výkrmu. Krmiva Energys Hobby tyto potřeby akcentuje, a tak si určitě vyberete, ať už je vaše drůbež v jakémkoliv vývojovém stádiu. Jak ale to pravé krmivo vybrat, a které je pro Vaši drůbež nejvhodnější?
9. prosince 2021
Zatímco pro odchov a výkrm běžných druhů a užitkových typů drůbeže existují technologické postupy, pro tzv. netradiční druhy drůbeže, ale i běžců s potenciálem pro komerční využití je zmiňovaných návodů poskrovnu. V tomto článku se dočtete základní informace o chovu barbarií a divokých kachen.
22. února 2021
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Jaro je obdobím, kdy se začínají vykrmovat kuřata v domácích podmínkách. Pro účely produkce masa je nejlepší používat vyšlechtěná hybridní masná plemena, která mají geneticky danou vlastnost rychlého růstu a vysokého osvalení. Taková plemena se souhrnně nazývají brojlerová kuřata či brojleři.
20. listopadu 2020
Při krmení a výkrmu kachen a hus je nutné uvědomit si rozdílnosti zásadních požadavků na výživu. Zkušenému chovateli jsou alespoň základní odlišnosti mezi husou, kachnou a pižmovkou známy.
10. října 2020
Zveřejnil: Dušan Barlík – In memoriam
Připravili jsme přehled několika dalších druhů. V textu najdete kachnu mulard, kachnu brojlerovou pekingskou či kachnu pižmovou.
Související produkty
DRŮBEŽ UNI 30
Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.
BROJLER MAXI
Krmivo pro závěrečnou fázi výkrmu brojlerů. Podpora vysoké zmasilosti a delikátní chuti masa. Začněte používat 5 či více dnů před porážkou. Neobsahuje kokcidiostatika.
BROJLER MIDI FORTE
Granulovaná krmná směs pro intenzivní výkrm brojlerů od 15. dne věku do min. 5 dnů před ukončením výkrmu. Obsažená kokcidiostatika snižují mortalitu v průběhu výkrmu. Pro další fázi výkrmu je vhodná směs Brojler MAXI.
BROJLER MINI FORTE
Drcená krmná směs s kokcidiostatikem, pro intenzivní výkrm brojlerových kuřat do 14. dne stáří a podporu rychlého růstu a výborného zdravotního stavu Vašich brojlerů.
KACHNA MAXI
Granulovaná směs pro výkrm kachen a hus od 3. týdne stáří do porážky. Obsažené živiny podporují rychlý růst, vysokou zmasilost a delikátní chuť masa.
KACHNA MINI
Kvalitní drcená směs pro výkrm kachen a hus do 2. týdnů stáří. Je vhodná pro rychlý růst a vysokou zmasilost.
KRŮTA MAXI
Krmivo pro závěrečnou fázi výkrmu krůt. Používejte od 13. týdne stáří. Neobsahuje kokcidiostatikum.
KRŮTA MIDI FORTE
Kvalitní granulované krmivo s kokcidiostatiky pro výkrm krůt od 5. do 12. týdne věku. Je základem pro rychlý růst, vysokou zmasilost a výborný zdravotní stav Vašich krůt. Obsah kokcidiostatik snižuje mortalitu v průběhu výkrmu. Navazuje po zkrmení směsi Krůta Mini Forte. Živá hmotnost na konci tohoto období by měla být u krůt asi 5,9 kg a u krocanů 8,9 kg.
KRŮTA MINI FORTE
Drcená směs s kokcidiostatiky pro výkrm krůt do stáří 4 týdnů. Je základem pro vysokou zmasilost. Následně použijte směs Krůta Midi Forte.