Mají vaše slepice roztoče či vši?
Věřte tomu nebo ne, každý chovatel slepic si minimálně jednou projde tím stavem zoufalství, kdy na své slípce objeví veš či roztoče. Pokud tato neradostná událost postihla i vás, nemusíte zoufat. Jak se s nevítanými hosty vypořádat nebo ještě lépe, jak je k sobě do kurníku ani nepustit?
Paraziti u slepic
Slepice jsou bohužel neprotestujícím hostitelem parazitů, a tak se na nich kdejací roztoči s radostí utáboří. Radost s malou havětí ale nesdílíte ani vy, ani vaše slípky. Těm totiž hrozí pokles snášky, podráždění a v nejhorším případě i smrt.
Nejčastěji můžete u svých slepic zpozorovat roztoče a vši. Rozdíl je mezi nimi takový, že zatímco roztoči si pochutnávají na slepičí krvi a tím jim působí anémii, vši se živí slepičím peřím a prachem. Oba škůdci ovšem dokážou napáchat velkou paseku.
Nezanedbávejte prevenci
Prevence je to nejlepší, co můžete pro své slepice udělat, a tak ji rozhodně nepodceňujte. Ideální je samozřejmě včasná detekce, proto byste měli svůj chov pravidelně kontrolovat, a to minimálně jednou týdně. Nezapomínejte ani na jejich bidla, hnízda a mezery v kurníku.
Svým slípkám můžete dopřát také prachovou koupel. Do všech koutů kurníku vysypte křemelinu – pomůže předejít výskytu škůdců a parazitů.
Největšími přenašeči jsou volně žijící ptáci. Je tedy důležité, abyste jim omezili přístup do slepičích krmítek a udrželi je tak v bezpečné vzdálenosti.
Pravidelně také měňte starou podestýlku za novou, a to ideálně jednou týdně. Pokud vám nepřeje počasí, nic nepokazíte ani druhou týdenní výměnou. Použít můžete seno, slámu či hobliny.
Jak poznat, že má vaše slípka roztoče či vši?
Pokud vás něco bolí, každý to na vás zaručeně pozná. Stejné je to i u slepic, kterým paraziti často způsobují velmi nepříjemné stavy. U slípek tak zaznamenáte nechutenství k jídlu a vodě, ztrátu váhy, apatii či sníženou produkci vajec. Nejvíce to schytá slepičí peří – to v případě napadení vypadá matně a dochází k jeho velké ztrátě, a to především na zádech, kde se roztočům líbí nejvíce. Roztoče při blízkém pohledu asi neuvidíte, ale blechy či vši můžete.
Na řadu přichází léčba
Pokud ve svém hejnu najdete napadenou slípku, dejte ji pryč od ostatních. Důležitá je přitom dezinfekce – proto se vrhněte na čištění celého kurníku, snáškových hnízd i krmítek s napáječkami. Napadené slepice nechte co nejdéle ležet v popelišti, přičemž je možné jim prach rozetřít pod křídla. Pomoci jim můžete také nanesením přírodního oleje za účelem udušení parazitů.
Nezapomínejte také na to, že by každá nová slípka měla zůstat ve čtrnáctidenní karanténě. Je totiž nutné, abyste měli jistotu, že vám nová členka hejna mezi své kolegyně nezanese žádné parazity.
Související články
22. května 2024
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Kur domácí, respektive slepice patří k nejdůležitějším hospodářsky využívaným zvířatům, která dávají užitek v podobě vajec a masa. V současné době je kladen stále větší důraz na životní podmínky zvířat, tzv. welfare. To má za důsledek, že se farmáři již začínají připravovat na povinné změny v ustájení nosnic. V následujícím článku je jednoduché shrnutí používaných…
19. února 2024
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
V posledních letech se zvyšuje obliba chovu nosnic v domácích podmínkách. Tento trend může být ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je jistě vyhledávání kvalitních potravin, snaha o udržitelnější životní styl a touha lidí po větší nezávislosti. Chov nosnic v domácím prostředí taktéž umožňuje majitelům mít kontrolu nad podmínkami chovu zvířat a kvalitou výživy, kterou…
26. října 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?
3. října 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech – některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?
17. června 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Zdraví vašich slípek patří k nejdůležitějším věcem, které byste měli ve svém chovu hlídat. Pokud hejnu něco chybí nebo má zdravotní problém, projeví se to poklesem snášky nebo změnou chování. Jednou z takových situací je napadení čmelíky. Jak tohoto parazita poznat a vyhnat ze života vašich opeřenců?
Související produkty
DRŮBEŽ UNI 30
Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.
NOSNICE REPRO
Granulované krmivo pro plemenné nosnice. Podporuje vyšší líhnivost a zdárný vývoj embrya. Lze použít i pro ostatní kategorie drůbeže. Doporučuje se zkrmovat 1 – 2 měsíce před očekávanou snáškou.
NOSNICE GOLD
Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba krmiva na 1 rok se pohybuje od 50 – 60 kg/kus.
NOSNICE KLASIK
Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.
KUŘE MIDI
Od 5. týdne do konce 20. týdne stáří kuřic. Navazuje na zkrmování směsi Kuře MINI. Svým složením napomáhá ke správnému rozvoji organismu a k budoucí vysoké užitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrábí se ve dvojí formě, granulované a sypké.
KUŘE MINI
Drcená krmná směs bez kokcidiostatik. Vhodná pro odchov kuřic nosného typu do konce 4. týdne věku. Obsahuje vyvážený poměr živin podporující správný vývoj kuřat. Pro odchov kuřat je následující směsí KUŘE MIDI.