Otlaky na končetinách králíků – nekonečný problém?
Osrstění nášlapných ploch končetin je jedním ze specifických znaků u králíka, přičemž tento jev je mezi savci poměrně ojedinělý. Mezi chovateli králíků, zejména výstavních, jsou však známy i případy, kdy dochází k tvorbě tzv. otlaků. Ty mohou narušit pohyb zvířat a při neléčení mohou být významným zdravotním problémem.
Jak to vypadá?
Otlaky na končetinách se mohou projevit v různé míře. V první fázi nemusejí být zřetelně viditelné a jsou skryté pod srstí. To lze označit za kritické stádium, poněvadž lehce uniknou pozornosti chovatele. V následující fázi dochází k prořídnutí a vypadání chlupů, ztuhlosti a zarudlosti kůže s bolestivostí nášlapných ploch končetin. V pokročilých fázích nemoci pak králík často nemá tendenci k pohybu. Častěji bývají postiženy pánevní končetiny, ale ani hrudní končetiny se, zejména v nedávné době, nestávají v tomto ohledu přílišnou výjimkou.
Příčiny vzniku otlaků
Na vzniku tzv. chronické pododermatitidy se může podílet celá řada genetických a vnějších faktorů, které je potřebné zvážit při „boji s otlaky“. Za nejpodstatnější lze jmenovat například:
Plemeno
K projevům otlaků jsou vnímavá zejména těžší plemena králíků. Dále jsou to krátkosrstá (rexovitá) plemena. Právě u těchto skupin plemen lze proto doporučit spíše plnou než roštovou podlahu.
Kondice zvířat
U obézních králíků s nevhodným složením krmné dávky či neadekvátní krmnou technikou (překrmování) jsou případy otlaků zaznamenávány častěji.
Věk zvířat
Z praxe chovu se s otlaky setkáváme zejména u dospělých a starších králíků. Případy klinického projevu otlaků u mláďat jsou ojedinělé.
Technologický charakter podlah
Výskyt otlaků je tradičně přisuzován technologické konstrukci podlahy ustájovacího prostoru s tím, že často je v tomto směru vytýkána roštová podlaha, nicméně nemusí to platit výhradně. Roštová podlaha jednoznačně zabezpečuje výrazně vyšší zoohygienickou úroveň. Rošty mohou být vyrobeny z různých materiálů – nejčastěji kov či plast. Zvláště u roštů z plastu hraje podstatnou roli kvalita (tvrdost) a tvar (povrch) plastu, a to i s ohledem na případný nežádoucí okus králíky. U kovových roštů lze doporučit instalaci plastové ochranné vložky, která pokryje kovové dráty, čímž částečně lze omezit či snížit výskyt otlaků.
Vlhkost a teplota substrátu
Nežádoucí zvýšená vlhkost a teplota podestýlky výrazně zvyšuje riziko výskytu otlaků a dále možnosti jejich sekundární infekce. Především v letních měsících je vhodné čistit kotce častěji, aby měli králíci zabezpečenou relativně suchou podestýlku.
Zdravotní stav drápů
Poměrně málo diskutovaným tématem, která má vliv na výskyt otlaků u králíků, je délka a zdravotní stav drápů. Nezastřižené, dlouhé drápy křiví prsty králíka, dochází k nesprávnému zatížení končetiny a bolestivé chůzi (hlavně u obézních jedinců), přičemž to zvyšuje riziko k výskytu či modulaci otlaků.
Individualita zvířete
Jako zásadní aspekt lze označit i samotnou individualitu zvířete. Z praxe jsou nezřídka známy případy, kdy se otlaky vyskytly pouze u několika králíků – sourozenců z jednoho hnízda, i když byli ustájeni ve stejném technologickém systému s podobným krmením.
V tomto směru je tedy podstatné nejenom ustájení a krmení, ale i provádění důsledné selekce zvířat, která hodláme dále využít v chovu.
Související články
10. dubna 2024
Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králíků jako domácích mazlíčků získává stále více příznivců. Nevyžaduje velké množství prostoru a je ideální pro lidi, kteří žijí v menších domácnostech nebo bytech. Zakrslí králíci jsou také velmi přátelští, takže se není čemu divit, že si je lidé vybírají pro tento účel čím dál častěji. Stejně jako u všech zvířat je i…
30. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se budeme věnovat několika nemocem králíků – ušnímu svrabu, Tyzzerově chorobě a tepelnému stresu.
24. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě nemoci – E.coli a enterokolitida
2. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě časté nemoci králíků myxomatózu a infekční rýmu.
13. července 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V následujícím článku se budeme věnovat moru králíků – RHD nebo VHD (virovému hemoragickému onemocnění králíků).
Související produkty
KRÁLÍK ZAKRSLÝ
Kompletní granulované krmivo pro zakrslé králíky s vysokou stravitelností. Obsahuje vysoký podíl vlákniny (vysoký obsah vojtěšky a travních úsušků) a snížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje lněné semínko, které má pozitivní vliv na kvalitu srsti. Vhodné pro každodenní krmení. Doporučujeme zajistit králíkům nezávadnou čerstvou vodu a seno.
KRÁLÍK CHAMPION
Krmivo pro výstavní králíky, neobsahuje kokcidiostatika. Unikátní složení významně podporuje kvalitu a růst srsti. Podávejte při přelínávání a minimálně 2 měsíce před zahájením výstavní sezóny.
KRÁLÍK GOLD FORTE
Prémiová krmná směs ideální svým složením pro březí a kojící samice. Pro intenzivní výkrm králíků do období min. 5 dnů před porážkou. Podporuje rychlý růst, zmasilost a výborný zdravotní stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čímž snižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLÍK KLASIK FORTE
Určená pro výkrm králíků až do doby min. 5 dní před porážkou. Vhodné pro dosažení vysoké zmasilosti a výborného zdravotního stavu. Díky obsahu kokcidiostatika snižuje mortalitu zvířat.
KRÁLÍK KLASIK
Pro celou dobu výkrmu králíků. Podporuje vysokou zmasilost a vynikající chuťové vlastnosti králičího masa. Bez kokcidiostatik.
KRÁLÍK START
Pro mladé králíky od začátku příjmu krmiva do 4–6 týdnů po odstavu. Krmivo pomáhá významně snížit úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podíl vlákniny a méně škrobů. Neobsahuje kokcidiostatikum.