Problémy s porody a péčí o mláďata u králíků
Samice by měly být před porodem v prostředí, které je suché, klidné a dostatečný prostor. Dalším rozhodujícím vlivem je i výživa, která by měla být obohacená o vitamíny a další stopové prvky.
Velmi často dochází v chovu králíků ke ztrátám mláďat i celých vrhů v období porodu nebo bezprostředně několik dní po něm.
Králici je nutné vytvořit pro péči o potomstvo dokonalé podmínky jak prostředím, tak výživou.
Optimální je vhodné kotiště (bedna 30x30x50 cm, vstup 17 cm pro střední plemena) se suchou slámou, samice musí mít klid a k dispozici vodu a vhodné krmivo. Ztráty mohou být i důsledkem výskytu drobných hlodavců v králíkárně.
Právě v krmení je často problém, i pokud máme jinak vyváženou krmnou dávku ve formě krmné směsi. Před termínem porodu (cca 5 dní) je vhodné množství jadrného krmiva (i ve formě směsi) mírně omezit a po narození králíčat samici krmivo postupně navyšovat po dobu 5 – 7 dní k maximálnímu neomezenému příjmu krmiva. Tento postup může zajistit produkci mléka po porodu.
K dispozici jsou krmné směsi pro kojící králice, u nichž je zpravidla doporučeno neomezené ad libitní dávkování. Vhodné je doplnění šťavnatých krmiv jako mrkev, topinambury nebo krmná řepa.
Související články
10. dubna 2024
Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králíků jako domácích mazlíčků získává stále více příznivců. Nevyžaduje velké množství prostoru a je ideální pro lidi, kteří žijí v menších domácnostech nebo bytech. Zakrslí králíci jsou také velmi přátelští, takže se není čemu divit, že si je lidé vybírají pro tento účel čím dál častěji. Stejně jako u všech zvířat je i…
30. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se budeme věnovat několika nemocem králíků – ušnímu svrabu, Tyzzerově chorobě a tepelnému stresu.
24. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě nemoci – E.coli a enterokolitida
2. srpna 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku se podíváme na dvě časté nemoci králíků myxomatózu a infekční rýmu.
13. července 2022
Zveřejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V následujícím článku se budeme věnovat moru králíků – RHD nebo VHD (virovému hemoragickému onemocnění králíků).
Související produkty
KRÁLÍK ZAKRSLÝ
Kompletní granulované krmivo pro zakrslé králíky s vysokou stravitelností. Obsahuje vysoký podíl vlákniny (vysoký obsah vojtěšky a travních úsušků) a snížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje lněné semínko, které má pozitivní vliv na kvalitu srsti. Vhodné pro každodenní krmení. Doporučujeme zajistit králíkům nezávadnou čerstvou vodu a seno.
KRÁLÍK CHAMPION
Krmivo pro výstavní králíky, neobsahuje kokcidiostatika. Unikátní složení významně podporuje kvalitu a růst srsti. Podávejte při přelínávání a minimálně 2 měsíce před zahájením výstavní sezóny.
KRÁLÍK GOLD FORTE
Prémiová krmná směs ideální svým složením pro březí a kojící samice. Pro intenzivní výkrm králíků do období min. 5 dnů před porážkou. Podporuje rychlý růst, zmasilost a výborný zdravotní stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čímž snižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLÍK KLASIK FORTE
Určená pro výkrm králíků až do doby min. 5 dní před porážkou. Vhodné pro dosažení vysoké zmasilosti a výborného zdravotního stavu. Díky obsahu kokcidiostatika snižuje mortalitu zvířat.
KRÁLÍK KLASIK
Pro celou dobu výkrmu králíků. Podporuje vysokou zmasilost a vynikající chuťové vlastnosti králičího masa. Bez kokcidiostatik.
KRÁLÍK START
Pro mladé králíky od začátku příjmu krmiva do 4–6 týdnů po odstavu. Krmivo pomáhá významně snížit úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podíl vlákniny a méně škrobů. Neobsahuje kokcidiostatikum.