Návštěva u chovatele pana Čadila
„Nemusím mít strach z nemocí a hledat různé léčivé přípravky.“, konstatuje chovatel pan Čadil. Jde o zásadní téma mnoha chovatelů, které společnost De Heus reflektuje ve své nabídce. Zkušenost pana Čadila s krmivy od De Heus dokládá, že není třeba přidávat do vody či směsi další kokcidiostatika. Granule od De Heus totiž už příslušná kokcidiostatika obsahují.
1. JAK DLOUHO SE VĚNUJETE CHOVATELSTVÍ?
Ve 13letech jsem začal s chovem králíků a registrovaným chovatelem jsem už 52 let. V organizaci nás je aktivních pouze 11, jsme důchodového věku a nikoho mladého nemáme. Chovám také holuby, jsem členem Klubu Koburských skřivanů a Římanů.
2. S JAKÝM PLEMENEM JSTE ZAČÍNAL A KTERÉ MÁTE NYNÍ?
Začínal jsem s chovem Činčil velkých a Moravskými modrými. Nadále s ním pokračuji, navíc mám Zakrslé berany divoce zbarvené, bílé modrooké a červenooké. Ve voliérách pro holuby chovám Koburské skřivany, Benešovské holuby modré, Moravské pštrosy a Modenky.
3. CO JE PRO DANÉ PLEMENO SPECIFICKÉ? JE TĚŽKÉ NA CHOV?
Na chovu králíků nic specifického není. Jen je důležité, aby vystavovaná zvířata splňovala plemenné znaky, požadovanou hmotnost, barvu a strukturu srsti.
Naopak je tomu u chovu Koburských skřivanů (holub), u kterých se nejvíce sleduje hmotnost a postava. U jednotlivých variet (celkem 3 – kapratá, bezpruhá a pruhatá) se dbá na kresbu, barvu pruhů a tmavost letek. Občas je náročné nalézt takové jedince, aby to vše splňovali, byli vhodní pro další reprodukci a v chovu se tyto typové vlastnosti dědily z generace na generaci.
4. JAKÁ OCENĚNÍ JSTE ZÍSKAL? A KTERÉHO SI NEJVÍCE CENÍTE?
Nejvíce si vážím těchto cen: Mezinárodní šampion z Mezinárodní výstavy holubů INTERTAU v Brně v roce 1986, Evropský šampion z výstavy ve Welsu v Rakousku. Na klubových soutěžích jsem získal také řadu titulů šampion a různé čestné ceny z národních výstav.
5. JAKÉ PLEMENO BYSTE DOPORUČIL ZAČÍNAJÍCÍM CHOVATELŮM?
Doporučil bych Modenky a z králíků Činčily velké, anebo Moravské modré.
6. JAK JSTE SPOKOJEN S KRMENÍM ENERGYS HOBBY? JAK DLOUHO JÍM KRMÍTE?
Krmiva pro králíky, nosnice, brojlery a holuby jsem už kupoval v dobách, kdy fungovaly Zemědělské služby Běstovice. Od roku 2009, kdy De Heus a.s. koupila tuto společnost, jsem měl problémy s distribucí krmiv ke mně domů, které se brzy díky pomoci pánů Jarošovi, Skolilovi, Davidovi a Fixovi odstranily.
S krmivem značky Energys Hobby jsem moc spokojený nejen já, ale i chovatelé z naší organizace. Já osobně odebírám produkty Králík Champion, Králík Klasik, Králík Gold Forte, Nosnice Klasik, Brojler Mini Forte, Brojler Midi Forte a pro holuby kupuju granule Holub Premium, které jsou pro holoubata skvělé. Mám s nimi ty nejlepší zkušenosti.
Na krmivech od společnosti De Heus si cením toho, že nemusím králíkům přidávat do vody či směsi další léčiva proti kokcidióze, protože jsou již obsaženy v granulích. Díky tomu nemusím mít strach z nemocí a hledat různé léčivé přípravky. Zkoušel jsem jeden čas i krmiva z Německa od OVATORu, ale nebylo to ono, proti nemocem to moc králíky neochraňovalo.
7. JAKOU PODÁVÁTE KRÁLÍKŮM DENNÍ DÁVKU? MÍCHÁTE GRANULE S JINÝMI ZRNINAMI, POPŘ. V JAKÉM POMĚRU?
Mláďata krmím jen samotnými granulemi, dospělým dávám směs granulí, ječmene a ovsa. V klidové fázi míchám v poměru 1 díl ječmene a ovsa + 3 díly granulí. U březích samic pak používám poměr 1:2. Množství krmiva odhaduji na 80 g/kus/den.
8. MÁTE NĚJAKOU ÚSMĚVNOU HISTORKU VZTAHUJÍCÍ SE K VAŠEMU CHOVU?
Ano, dříve když existovalo ještě NDR, jsme navštěvovali zahraniční výstavy. Kupovali jsme si tam chovné kusy, které nejsou příbuzné. Jelikož pro převoz koupených zvířat přes hranice muselo být od Ministerstva zemědělství povolení o vývozu a ještě vypisovat celní prohlášení, co vše vezeme, tak jsme několikrát pašovali koupené holuby a králíky přes hranice. Schovávali jsme je různě po autě do mezer, pod sedačky a do rezervy, tak aby nebyli vidět a doufali, že na hranicích na ně nepřijdou. Byl to adrenalin a zažili jsme u toho hodně stresových situací.
Pamatuji si, že jsme jednou převáželi králíky a já do celního prohlášení napsal králík. Na hranicích nás zastavili a celník při kontrole se mne na toho králíka zeptal, zda je čokoládový. Naštěstí jsem jen přikývl a dále nás nekontrolovali. Kdybych to neudělal, tak bych se mohl s koupeným králíkem rozloučit a ještě k tomu zaplatil tučnou pokutu.