Návštěva u pana chovatele Bučka
Chov králíků na špičkové úrovni provozuje pan Buček už desítky let. Aby na výstavách bodoval, musí svým Novozélandským bílým dodat v krmení více energie. „Pravidelně používám produkt Králík Klasik, který zajistí mým králíkům dostatečné množství energie.“, říká pan Buček a doplňuje: „Těmito granulemi krmí i ostatní chovatelé z naší organizace a jsou s nimi velmi spokojení.“
1. JAK DLOUHO SE VĚNUJETE CHOVU KRÁLÍKŮ?
Chovu králíků se věnuji více jak 50 let. Ze začátku jsem střídal různá masná plemena, než jsem zjistil, že nejlepší pro mne bude Novozélandský bílý. Chovám je už 40 let a jsem s nimi spokojený. Pro vnoučata, na pomazlení, chovám i Hermelíny. Jsem registrovaným členem Klubu chovatelů králíků masných plemen a v ZO ČSCH Ivančice zastávám funkci předsedy. Každoročně pořádáme v našem chovatelském areálu výstavy drobného zvířectva a v září oblastní výstavy, na kterých vystavují chovatelé ze širokého okolí.
2. S JAKÝM PLEMENEM JSTE ZAČÍNAL A KTERÉ MÁTE NYNÍ?
Zkoušel jsem různá plemena, například Kastorexe, Vídeňské bílé a Rexe bílé. Líbila se mi na nich zvláštní struktura srsti a v dřívějších dobách i výkupní cena za jejich kůže. Chovatel si díky tomu mohl pěkně přivydělat. Jak jsem již zmínil, nyní chovám už jen Novozélandské bílé, se kterými jsem nad míru spokojen. Nechci se chlubit, ale získal jsem již řadu cen a titulů, kterých si vážím, a je to známka toho, že chovám králíky na špičkové úrovni.
3. CO JE PRO DANÉ PLEMENO SPECIFICKÉ? JE TĚŽKÉ NA CHOV?
Jelikož se jedná o masné plemeno, tak je potřeba jim dodat v krmení více energie, aby na výstavách měli požadovanou váhu 4 – 5 kg a získali plný počet bodů v první pozici na oceňovacím lístku. Na chov není náročné, pokud se nevyskytnou nemoci, které chovatel nemůže ovlivnit.
4. JAKÁ OCENĚNÍ JSTE ZÍSKAL, A KTERÉHO SI NEJVÍCE CENÍTE?
Cením si všech čestných cen a titulů. Samozřejmě nejvíce si vážím těch, které jsou z Evropských a klubových výstav, kde je velké zastoupení Novozélandských bílých a velká konkurence. V roce 2014 jsem získal na Středoevropské výstavě v Holicích titul „Středoevropský mistr dospělých“. Třikrát za sebou jsem vyhrál klubovou výstavu a titul „Mistr klubu“. Za mou dlouholetou úspěšnou činnost jsem od Klubu chovatelů králíků masných plemen dostal Pamětní list za 35leté působení v tomto spolku. Dvakrát jsem vyhrál i Celostátní výstavu mláďat. Také jsem získal čestnou cenu na Evropské výstavě.
5. JAKÉ PLEMENO BYSTE DOPORUČIL ZAČÍNAJÍCÍM CHOVATELŮM?
Záleží na tom, kolik člověk chce investovat do chovu a zda chce jen vystavovat, nebo mít z něho i další užitek. Určitě bych doporučil zvolit některé z masných plemen, které nemají složitou kresbu, např. Burgundský, Kuní velký nebo Novozélandský bílý či červený.
6. JAK JSTE SPOKOJEN S KRMENÍM ENERGYS HOBBY? JAK DLOUHO JÍM KRMÍTE?
S krmením pro králíky jsem spokojen. Granule kupuju už více jak 12 let, kdy ještě fungovaly Slavkovské krmné směsi, které pak koupila společnost De Heus a začala prodávat krmiva pro drobnochovy pod značkou Energys Hobby. Pravidelně používám produkt Králík Klasik, který zajistí mým králíkům dostatečné množství energie.
Těmito granulemi krmí i ostatní chovatelé z naší organizace a jsou s nimi velmi spokojení. Jeden příklad za všechny. Kolega, který chová Perlové, podával svým zvířatům před línáním krmivo Králík Champion a byl nadšený, že se rozhodl ho krmit celoročně. Jeho králíci mají díky tomu krásnou a hustou srst, která je pro toto plemeno velmi důležitá.
7. JAKOU POUŽÍVÁTE DENNÍ DÁVKU KRMIVA PRO KRÁLÍKY? MÍCHÁTE GRANULE S JINÝMI ZRNINAMI, POPŘ. V JAKÉM POMĚRU?
Denně podávám tak cca 100 g krmiva rozděleného na dvě dávky, ranní a večerní. Ano, mám už ověřenou směs smíchanou z granulí, slunečnice a ovsa nahého. Na přípravu této směsi mám 2 l odměrku a smíchám 14 odměrek granulí, 1 odměrku slunečnice a 1 odměrku ovsa.
8. MÁTE NĚJAKOU ÚSMĚVNOU HISTORKU VZTAHUJÍCÍ SE K VAŠEMU CHOVU?
Není to úplně historka, ale chtěl jsem udělat manželce a dceři radost a před revolucí jsem potají shromažďoval kůže od Rexů bílých, že jim pak z nich dám ušít kabáty na zimu. Bohužel mne manželka předběhla a koupila si ho. To mě mrzelo, tak jsem jim alespoň nechal udělat čepice, které jim sousedky záviděly. V té době to bylo drahé a nedostatkové zboží.