Výkrm prasat

K dosažení dobrého zdravotního stavu prasat je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva. Jejich výběr je limitován nejen možnostmi chovatele, ale i zvolenou alternativou hospodaření. Například v pravidlech ekologického zemědělství se vedle pestré skladby krmné dávky klade důraz na to, aby se zkrmovala v bio režimu vypěstovaná krmiva.

Zdroje bílkovin pro prasata

Správně tepelně ošetřené sojové boby jsou výborným zdrojem bílkovin pro výživu odstavených selat a kojících prasnic. Ovšem sehnat vhodnou sóju, která se k nám většinou dováží a navíc bývá i geneticky modifikovaná může být pro biozemědělce opravdu tvrdý oříšek. V našich podmínkách je dobrou alternativou k sóji hrách.

Dalším bílkovinným zdrojem využitelným v krmných dietách i pro prasata jsou vedlejší produkty ze zpracování řepky. V krmné dávce povolený minimální podíl konvenčních krmiv pak tvoří zejména bílkovinná krmiva.

 Zdrojem energie jsou obiloviny

Hlavní zdroj energie ve výživě prasat představují obiloviny. Nejvyšší energetickou hodnotu ze všech druhů obilí má kukuřice. Využívá se ve formě šrotu, ale může se použít i jako produkce z dělené sklizně.

V našich podmínkách je základní krmnou obilovinou pšenice, v krmných dávkách pro prasata by však neměla být příliš jemně šrotovaná. Vhodnou alternativou je i kvalitní ječmen, který má v porovnání s kukuřicí vyšší obsah vlákniny i bílkovin. Podobné vlastnosti má i oves. Z dalších obilovin se do krmných dávek pro prasata používá ještě tritikale.

Jako minerální doplněk se v ekologickém zemědělství využívá například směs krmného vápence, dikalciumfosfátu a krmné soli.

Výživa prasat na pastvě

Pastva má sice příznivý vliv na zdravotní stav prasat, nicméně k jeho dosažení je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva.

Pastvina pro prasata bude mít v porovnání s plochou určenou přežvýkavcům odlišnou skladbu porostu. Za účelem pastevního výkrmu prasat se zakládají například ozimé směsky (s podílem ječmene ozimého, hrachu ozimého, jílku vytrvalého, pšenice ozimé a vikve ozimé), jarní směsky (se zastoupením ovsa, vikve a hrachu) a jetelotrávami.

Na pastvině si prasata zajistí hodně své potravinové potřeby z rostlin a ze všeho, co najdou, včetně přirozeně se vyskytujících bylinek, kořínků a nejrůznějších larev hmyzu. Naproti tomu samozásobitelé vepřovým masem ve výkrmu všežravého prasete uplatní i kuchyňské zbytky.

Související články

24. srpna 2021

V prosinci roku 2020 bylo v tuzemsku třiapadesát chovů prasat v režimu ekologického zemědělství. Na většině z nich chovají přeštická černostrakatá prasata, která jsou od roku 1992 zařazena mezi genetické zdroje. Podobně odolným a nenáročným plemenem jsou i maďarská kadeřavá prasata, jejichž obliba roste také u našich chovatelů.

25. května 2021

V České republice chovatelé pracují s otcovskými plemeny (v současné době reprezentované zejména bílým otcovským, durokem a pietrainem), včetně jejich syntetických linií (SL 34, SL 38, SL 48, případně SL 68), a s mateřskými plemeny prasat.

18. května 2021

V komerčních chovech prasat se využívají jak plemena, která vynikají reprodukčními parametry a mateřskými vlastnostmi, tak i plemena, která svému potomstvu předávají dobré růstové schopnosti, odolnost a dobrou kvalitu masa. V rámci hybridizačního programu Svazu chovatelů prasat, z.s., tak chovatelé pracují s mateřskými plemeny (v zastoupení české bílé ušlechtilé a česká landrase), a otcovskými plemeny.

19. června 2020

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

K dosažení dobrého zdravotního stavu prasat je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva. Jejich výběr je limitován nejen možnostmi chovatele, ale i zvolenou alternativou hospodaření. Například v pravidlech ekologického zemědělství se vedle pestré skladby krmné dávky klade důraz na to, aby se zkrmovala v bio režimu vypěstovaná krmiva.

11. května 2020

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Z volného chovu se prasata postupně přesunula do uzavřených stájí, které se v komerčních chovech vyvinuly v sofistikované ustájovací kapacity využívající technologie nejen pro automatizované systémy krmení a napájení, ale i pro řízení stájového prostředí. V souvislosti s poptávkou po zdravých produktech od šťastných zvířat se však v Evropě již delší dobu prosazují trendy ekologického…

Související produkty

PIG UNI 15

Sypký univerzální koncentrát pro výkrm prasat, který se míchá s obilím dle fáze výkrmu v poměru 11 – 16 %. Je zárukou vysokých přírůstků.

KPK Vital

Profesionální kompletní krmná směs pro kojící prasnice. Svým složením podporuje tvorbu mléka v potřebné kvalitě a množství.

KPB Vital

Granulované kompletní krmivo pro jalové a březí prasnice zajišťující veškeré potřebné živiny. Granule 3,2 mm.

A3 MAXI

Kompletní krmná směs pro výkrm prasat nad 60 kg. Svým složením podporuje rychlý růst při nízké spotřebě krmiva během závěrečné fáze výkrmu. Granule 3,2 mm.

A2 MIDI

Kvalitní granule pro výkrm prasat od 35 do 60 kg. Vyváženost potřebných živin je základem pro výborný zdravotní stav, rychlý růst a vysokou zmasilost.

A1 MINI

Granulovaná krmná směs pro první fázi výkrmu prasat, tedy od 15 do 35 kg živé hmotnosti. Obsažené živiny podporují výborný zdravotní stav, rychlý růst a vysokou zmasilost Vašich prasat.

A1 START

Profesionální krmivo určené pro odstavená selata od 12 kg ž. hm. do 12. týdne věku. Ideálně nastartuje růst selat. Na toto krmivo se navazuje výkrmovou směsí A1 Mini nebo koncentrátem Pig UNI 15.

WEANING PELLETS

Prestarter pro selata od 10. dne věku do 14. dne po odstavu od prasnice. Struktura 2 mm granulí zajišťuje bezproblémový příjem a překonání odstavového období. Obsahuje mimo jiné syrovátku a rybí moučku, čímž zajišťuje rychlý růst selat.

Aktualita

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.

9. ledna 2023
Číst