VÝŽIVA A KRMENÍ JELENOVITÝCH
Čeleď jelenovití (jeleni, daňci, srnci) hrají klíčovou roli v ekosystémech a v českých lesích jsou krásným příkladem divoké přírody. Správná výživa je pro lesní zvěř klíčovou pro zachování dobrého zdraví a vitality. V tomto článku se podíváme na některé důležité aspekty výživy a krmení lesní zvěře.
Kvalitní objemné krmivo
Základní složkou ve výživě lesní zvěře jsou kvalitní objemná krmiva, jako je seno, pastva a kukuřičné či jetelotravní siláže. U jelenovitých by objemné krmivo mělo tvořit až 80 % krmné dávky. Při zkrmování objemných krmiv musíme vždy dbát na jejich kvalitu. Objemná krmiva by nikdy neměla být plesnivá, měla by mít odpovídající vůni a barvu. Kvalitní objemná krmiva jsou klíčová pro udržení zdravého trávicího systému a celkové kondice zvěře. Seno je bohaté na obsah vlákniny, podporuje správné žvýkání, což je důležité pro obrušování zubů. Pastva umožňuje zvěři pohyb a přirozené chování při hledání potravy. Siláže pak mohou být využity v obdobích nedostatku pastvy, zejména tedy v zimním období. Správná kombinace těchto objemných krmiv zajišťuje vyváženou krmnou dávku, podporuje zdravý růst a přispívá k celkové vitalitě lesní zvěře.
Krmné směsi
Nejčastěji využívanými jadrnými krmivy pro lesní zvěř jsou již historicky oves, kukuřice, pšenice a ječmen. Pro zajištění optimální výživy lze předkládat i krmné směsi určené pro jelenovité. Takové směsi obsahují vyvážený poměr bílkovin, tuku, vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Krmné směsi obvykle zahrnují různé obiloviny, jež jsou pro zvířata zejména zdrojem energie. Dále luštěniny, jako je například sója, která je zdrojem kvalitních bílkovin. Travní úsušky nebo vojtěškové úsušky zajišťují ve směsi dostatek vlákniny. Vojtěška zároveň obsahuje významné množství bílkovin. Vhodným zdrojem tuků a olejů ve směsi je lněné semínko, slunečnice či už zmíněná sója. Minerální látky a vitamíny jsou obvykle do směsí dodány premixem.
Zdravý růst a vývoj paroží
Lze říci, že některé krmné suroviny mohou ovlivnit kvalitu paroží. Velký vliv na kvalitu paroží mají minerální látky, a to především vápník, fosfor, zinek a měď. Pozitivní vliv na paroží má taktéž sójový protein. Ten obsahuje všechny esenciální aminokyseliny (lysin, methionin, threonin a valin), což z něj činí kompletní zdroj bílkovin. Právě zmíněné aminokyseliny jsou jedním z hlavních pilířů pro správný růst a vývoj paroží.
Zakrmování lesní zvěře
Při zakrmování lesní zvěře je vhodné dodržovat pravidla, která podporují bezpečnost a zachování přírodního prostředí pro zvířata. Ideální místo pro zakrmování by mělo být dobře promyšleno v souladu s přírodními cykly. Lze například zvířata stimulovat k přirozenému vyhledávání potravy (skrytá místa), avšak umístění by mělo vždy respektovat potřeby zvěře. Také je vhodné brát ohled na přirozenou skladbu potravy během roku, kdy například v letních měsících mají jako hlavní zdroj potravy zelenou píci. Dále je důležité dodržovat pravidelný režim zakrmování a volně žijící zvířata nadměrně nepřekrmovat, aby se zabránilo jejich závislosti na lidech.
Úvodní foto je pouze ilustrační. Zdroj: https://orsagovamichaela.files.wordpress.com/2013/05/cropped-d40-8803-01-jelen-www_3751.jpg
Související články
1. března 2024
Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni
Čeleď jelenovití (jeleni, daňci, srnci) hrají klíčovou roli v ekosystémech a v českých lesích jsou krásným příkladem divoké přírody. Správná výživa je pro lesní zvěř klíčovou pro zachování dobrého zdraví a vitality. V tomto článku se podíváme na některé důležité aspekty výživy a krmení lesní zvěře.
Související produkty
OBORA
Doplňková granulovaná krmná směs pro jelení a dančí zvěř. Krmivo má vyvážený poměr živin, které příznivě ovlivňují zdravotní stav, reprodukci a celkovou kondici zvířat. Krmivo má pozitivní vliv na paroží. Zajistěte zvířatům volný přístup k dostatečnému množství nezávadné pitné vody a objemným krmivům.
ZOO C
Doplňková krmná směs určená pro ZOO kopytníky a lesní zvěř. Obsah vhodně zvolených složek zaručuje vyvážený poměr živin v krmivu a tím podporuje dobrý zdravotní stav. Podávat s objemným krmivem.