Ze života slípky aneb jak dlouho slepice žije
Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech – některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?
Životní a snáškový cyklus slepic
Stejně jako u lidí a u jiných tvorů, i u slepic můžeme pozorovat nevyhnutelný životní koloběh.
V první fázi se samozřejmě vylíhnou kuřata. Kuřátkům trvá několik týdnů, než se z nich stanou kuřice. Po dosažení pohlavní dospělosti, se pak zvíře nazývá nosnice, což bývá zpravidla okolo 18. týdne věku. Obvykle začíná nosnice snášet vejce mezi 17. a 22. týdnem stáří.
Největší snášky se u slepic v malochovech dočkáte od 7 až 10ti měsíční slípky, kdy je také nejmenší pravděpodobnost, že by onemocněla. Navíc má v této době nejlepší mateřské pudy a vajíčka se tak často používají pro líhnutí kuřat. Poté již začíná snáška postupně klesat.
Slípky se stářím nad dva roky začínají mít problémy – snášejí málo vajec a mohou mít reprodukční problémy. Zkrátka se na nich začíná podepisovat stárnutí.
Pokud slepička překoná věk čtyř let a více, už ji toho bohužel moc nečeká. Mění se jí povaha – kvůli hormonům se začíná chovat jako kohout, často ji zachvátí nějaká nemoc anebo zemře přirozenou cestou.
Co můžete udělat pro to, aby se slepice dožila co nejdelšího věku
Velkou zásluhu na dlouhověkosti slepic má samozřejmě vždy chovatel. Jak tedy můžete svým opeřencům prodloužit a zpříjemnit život?
Důležité je samozřejmě kvalitní krmení. Vždy se držte toho, pro jak stará zvířata je krmivo určeno, protože nosnice má jiné potřeby než kuřice. Nezapomínejte svým slípkám také čas od času přilepšit nějakou tou zeleninou, trávou či doplňkem stravy. Výborné jsou například i čerstvé nasekané kopřivy, které navíc krásně sytě obarví žloutek.. Ačkoliv se s tím často na vesnici setkáváte, vyhněte se zbytkům z kuchyně.
Aby byla slípka zdravá, potřebuje dostatek pohybu. Dopřejte jí ho v podobě většího výběhu a dostatečně prostorného kurníku, kde se bude slepička moct proběhnout a prozkoumávat prostor.
Základem je také dostatečná hygiena. Nechávat slípky ve špinavém prostředí se vám zpravidla ošklivě vymstí v podobě špatného zdraví. Pravidelně tedy čistěte všechnu výbavu a prostory, které opeřenci využívají – kurník, výběh, napáječku i krmítko. Nezapomínejte také jednou za čas na generální úklid, během kterého celý prostor vydezinfikujete.
Jak dlouho se tedy slepice může dožít?
A dostáváme se ke klíčové otázce tohoto povídání – kolik let se tedy slípka může dožít? Ačkoliv by se to tak mohlo zdát, slepičí život nemusí končit s koncem snáškové fáze. Průměrně se slepice dožívají kolem čtyř až pěti let, ale samozřejmě vždy záleží nejen na výše uvedených faktorech, ale také na plemeni. Pokud budete svým slípkám dávat dostatek lásky a péče, tak se mohou dožít i deseti let.
Související články
22. května 2024
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Kur domácí, respektive slepice patří k nejdůležitějším hospodářsky využívaným zvířatům, která dávají užitek v podobě vajec a masa. V současné době je kladen stále větší důraz na životní podmínky zvířat, tzv. welfare. To má za důsledek, že se farmáři již začínají připravovat na povinné změny v ustájení nosnic. V následujícím článku je jednoduché shrnutí používaných…
19. února 2024
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
V posledních letech se zvyšuje obliba chovu nosnic v domácích podmínkách. Tento trend může být ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je jistě vyhledávání kvalitních potravin, snaha o udržitelnější životní styl a touha lidí po větší nezávislosti. Chov nosnic v domácím prostředí taktéž umožňuje majitelům mít kontrolu nad podmínkami chovu zvířat a kvalitou výživy, kterou…
26. října 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?
3. října 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech – některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?
17. června 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Zdraví vašich slípek patří k nejdůležitějším věcem, které byste měli ve svém chovu hlídat. Pokud hejnu něco chybí nebo má zdravotní problém, projeví se to poklesem snášky nebo změnou chování. Jednou z takových situací je napadení čmelíky. Jak tohoto parazita poznat a vyhnat ze života vašich opeřenců?
Související produkty
DRŮBEŽ UNI 30
Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.
NOSNICE REPRO
Granulované krmivo pro plemenné nosnice. Podporuje vyšší líhnivost a zdárný vývoj embrya. Lze použít i pro ostatní kategorie drůbeže. Doporučuje se zkrmovat 1 – 2 měsíce před očekávanou snáškou.
NOSNICE GOLD
Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba krmiva na 1 rok se pohybuje od 50 – 60 kg/kus.
NOSNICE KLASIK
Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.
KUŘE MIDI
Od 5. týdne do konce 20. týdne stáří kuřic. Navazuje na zkrmování směsi Kuře MINI. Svým složením napomáhá ke správnému rozvoji organismu a k budoucí vysoké užitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrábí se ve dvojí formě, granulované a sypké.
KUŘE MINI
Drcená krmná směs bez kokcidiostatik. Vhodná pro odchov kuřic nosného typu do konce 4. týdne věku. Obsahuje vyvážený poměr živin podporující správný vývoj kuřat. Pro odchov kuřat je následující směsí KUŘE MIDI.